Kudy kam - Sihanoukville

Pláž (Kambodža)
Pláž (Kambodža)

Malé městečko na pobřeží, nejznámější (nebo spíš asi jediné) plážové letovisko v Kambodži. Je také příjemnou zastávkou na cestě do Thajska přes Koh Kong. Dřívější název města je Kompong Som.

Ubytování v Sihanoukville

Sehnat hotel nebyl problém, nedalo pláží je několik levných GH. Bydlet se dá také přímo ve městě, ale je to už trochu dál od moře. Samozřejmě jako všude v Kambodži pozor na „hoteliéry šejdíře“. Nekupujte si jízdenky s přestupem, ať se nenapálíte jako my, jeďte jen na hranici (my jsme chtěli rychle za jeden den na Ko Chang, ale za zaplacený lístek jsme dojeli na hranici, pak ještě minibusem do Tratu, ale tam už stopa agentury končila, na Ko Chang jsme stejně museli sami druhý den ráno)
Virginia4$ (double, větrák, koupelna), velmi pěkný, (ovšem raději si tam nekupujte jízdenky).

Doprava v Sihanoukville

Meziměstská doprava

Jízdenky na pozemní a lodní dopravu prodává většina guest-housů, můžete je však také koupit přímo při odjezdu. Při pozemní cestě do Thajska doporučujeme koupit lístek pouze na hranici, dál se dostanete bez problémů standardní thajskou dopravou. Při cestě na Ko Chang, ovšem počítejte s pravděpodobnou nutností přenocovat v Tratu, jednak nemusíte už večer stihnout loď a k večeru se hůř na Ko Changu shání ubytování. (My jsme se chtěli v rámci jednoho dne dostat až tam, jak nám slíbili při prodeji jízdenky, ovšem jsme za tu cenu dojeli jen do Tratu, tam už nás nikdo nečekal a další dopravu jsme museli zajistit a zaplatit sami).

Po zemi:

Phnom Penh: minibus 10.000R, AC bus 12.000R, 4h (spoje celý den, odjezdy od 7:00 do 14:00)
Koh Kong (hranice): minibus 10$ (na Ko Chang je to za 15$, ale nekupujte si to)

Po moři:

Koh Kong (hranice): loď 15$/600B/60.000R, 3.5h, odjezd 12:00. viz Doprava do země – Doprava z/do Thajska

Ve městě a po okolí

Městečko není za tak malé, vzdálenosti jsou dost roztáhané, zvláště od centra města na pobřeží. Nejčastější místní dopravou je moto-taxi, nutno tvrdě smlouvat (1000R-2000R). Pronájem motorky v GH cca 3$/den.

Atrakce v Sihanoukville

Asi jedinou atrakcí je tady koupání v moři. Pláže jsou ucházející a hlavně téměř liduprázdné. V Sihanoukville je ale i přístav, takže velmi blízko něj není zas tak čistá voda. Ze Sihanoukville je to blízko do Národního parku Ream. Pláže jsou tady celkem čtyři – Ochheuteal, Sokha, Independence a Victory.

Eco Adventure South East Asia organizuje výlety se šnorchlováním a potápěním (ceny od 50$). Krátké výlety v GH lze pořídit od 10$.

Booking.com