Kudy kam - Siem Reap

Prodej jídla na ulici v Siem Reap (Kambodža)
Prodej jídla na ulici v Siem Reap (Kambodža)

Městečko Siem Reap je výchozím místem pro návštěvu Angkoru. Je jedním z nejvíce navštěvovaných míst v Kambodži a prožívá hektický boom.

 Ubytování v Siem Reap

Siem Reap je plný hotelů, od levných guest-housů až po luxusní hotely. Levného ubytování je tady celá řada, v centru je oblíbená oblast např. kolem tržnic Psha Leau a Psha Chaa. Většina jsou malé rodinné hotýlky. Majitelé guest-housů jsou často dost pěkní šejdíři, pozor na ně ! Většina jich nabízí:
– zajištění dopravy na Angkor – to můžete vzít, ale pokud se domluvíte s nějakým tuk-tukářem přímo sami, můžete usmlouvat lepší cenu
– prodej jízdenek a lodních lístků – můžou předražovat (např. jeden den řekli cenu 7$ a druhý den už by chtěli 8$, nedali jsme se a jak jsme se pak poptávali u spolucestujících, rozptyl cen byl až 4$). Tak si nejdřív zjistěte ceny v prodejních stáncích agentur ve městě, svoz od hotelu je většinou už v ceně a není důvod nic připlácet.
– pokud vám chtějí prodat lístky na Angkor, tak jsou falešné – nekupujte je ! Raději změňte hotel.
Mom’s GH8$ (double, větrák, koupelna), velmi pěkný, ale nedoporučujeme, majitelka šejdířka (samý úsměv jen dokud z vás ještě koukají prachy, ráno v den odjezdu už nás ale ani nepozdravili, no neměli jsme z nich dobrej pocit)

Angkor Wat (Kambodža)

Doprava v Siem Reap

Meziměstská doprava

Po zemi: cesty jsou dost hrozné, při cestě pick-upem raději připlaťte za místa uvnitř (pokud nechcete strávit několik hodin v tunách prachu a několik dní si pak nesednout). Většina trucků odjíždí ze stanoviště naproti Psah Leau, nebo od benzinky Skimex (silnice č. 6).
Phnom Penh: minibus 7$-10$, ráno. Pick-up kabina 10$, korba 5$ (lze usmlouvat levněji), 8-10h.
Poipet (přes Sisophon): 160km, 4.5h, pick-up kabina 5$, korba 3$ (většinou nutný přestup v Sisophonu). Toyota Camry 150-200B/sedadlo (ujistěte se že řidič jede až do Poipetu) nebo celé auto 900B-1200B. viz Doprava do země – Doprava z/do Thajska
Bangkok: minibus 20$.

Po vodě: lodí po Tonlé Sap, přístaviště 11km (30-40min), v rámci ceny bývá i svoz od hotelu k přístavišti
Phnom Penh: „express boat“ 25$, 4-8h, odjezd 7:00, doprava od GH. „Slow boat“ 6$-8$, 2 dny.
Battambang: „express boat“ 13$-15$, 3-4h, odjezd 7:00, příjezd cca 10:30.

Ve městě a po okolí

Po městě se lze všude dostat pěšky nebo vzít tuk-tuk či moto-taxi. Angkor: tuk-tuk celý den 10$, navíc Bantey Srei 14.000R. Tuk-tuk jen na odpoledne na západ slunce 13.000R. Motorka s řidičem 5$ (cizincům se nesmi pronajímat motorka bez řidiče). Letiště: cca 7 km od města.

Atrakce v Siem Reap

Angkor

Hlavní areál: vstupné na 1 den 20$, 3 dny 40$, 7 dnů 60$. Nekupujte lístek od nikoho ve městě, ani v GH ne, vyskytují se falešné lístky ! Kupte si lístek jednoduše až u brány. Na jednodenní lístek můžete dovnitř už den předem od 17:00. Na Angkor se většinou jezdí brzy ráno na východ slunce (cca v 6:00). Areál je velmi rozsáhlý, každopádně je potřeba najmout si nějakou dopravu na celý den – tuk-tuk (10$) nebo motorku (5$). V areálu smlouvejte o ceny pití. Vstupné do Angkoru nyní zahrnuje všechny angkorské památky s výjimkou Phnom Kulenu.
Lístek platí i do Banteay Srei (z Angkoru 16km, ze Siem Reapu 32km).
Do Kbal Spien (z Angkoru 23km, od Banteay Srei cca 10km) se od 2003 také musí prokazovat platným lístkem z Angkoru.
Phnom Kulen (50km ze Siem Reapu, 2h): vstupné se vybírá samostatně cca 20$.

Lodě a dům v plovoucí vesnici na jezeře Tonlé Sap (Kambodža)

Okolí Siem Preap

War Museum: 3$/12000R, arzenál zbraní rozmístěný v zahradě. Tuk-tuk 16.000R (tam a zpátky).Plovoucí vesnice na jezeře Tonlé Sap: projížďka lodí 8$/loď. Fish farm 4000R/osobu (nic moc). Doprava k jezeru: tuk-tuk 14.000R (tam a zpátky).
Krokodýlí farma: 1km
Nakupovat suvenýry je nejlépe na tržnici Psar Chaa.

Booking.com