Livorno je mořskou branou do Toskánska

Livorno (Toskánsko - Itálie)
Livorno (Toskánsko - Itálie)

Livorno leží na severozápadním pobřeží Itálie a je třetím největším městem Toskánska. Přístav v Livornu je jedním z nejvíce vytížených v Ligurském moři. Lze se odtud dostat např. na Sardinii nebo na Korsiku.

Samotné město Livorno bylo založené již ve 12. století. V 16. století se město stává důležitou dopravní tepnou lodní dopravy a rybářskou vesnicí. Město se industrializovalo, v okolí přístavu se začali stavět sklady a doky. V tuto dobu sem zároveň přichází mnoho lidí za prací.

Jestliže do Livorna přijedete jako turista, asi největším lákadlem je místní katedrála na náměstí Piazza Grande v centru města. Katedrála je zasvěcená Františku z Assisi a byla dokončena v 16. století. Katedrála byla ale zničena během 2. světové války a znovu zkorekontruována v roce 1959. Při její návštěvě spatříte obrazy místních toskánských umělců.

Velkým lákadlem turistů je také pevnost Fortezza Nuova. Masivní pevnost z červených cihel měla chránit město před piráty. Pevnost je obehnána příkopem, odkud se přes mola dostanete z města do pevnosti. Poté, co útoky pirítů již nehrozily, se pevnost využívala jako kasárna a sklad. Počátkem 18. století se počet obavytel Livorna zvýšil, proto byla více jak polovina  původní pevnosti zbořena a na tomto místě vznikly nové městské čtvrti San Marco a Venezia Nuova. Dnes můžete uvnitř hradeb pevnosti posedět v krásném parku pro veřejnost.

Za návštěvu také stojí kostel Santa Caterina, Piazza Micheli s pomníkem či moderní synagoga od architekta Angela di Castro.

Určitě se běžte podívat do přístavu, kde kotví lodě různých velikostí a nedaleko se nachází i pár věřejných pláží ke koupání. Je možné si zakoupit prohlídkovou plavbu okolo pobřeží či se odtud můžete dostat na další italské ostrovy (např. Sardinie nebo Korsika). Velmi doporučuji se také projít k terase Mascagni, odkud jsou vidět okolní ostrovy.

Samotné Livorno nemá letiště, nicméně z Prahy se sem dostanete autem za cca 11 hod. Návštěvu je možné spojit i s dalšími městy ToskánskaPisy či Florencie. Do obou destinací se z Livorna dostanete buď autem nebo vlakem. Zároveň v Pise je mezinárodní letiště, kam létá např. nízkonákladový Ryanair z Prahy a z Florencie létá nejblíže k ČR Lufthansa do Frankfurtu nebo do Mnichova.

Booking.com