Modena je místem, kde se zrodila Pavarottiho sláva

Modena (Emilia-Romagna - Itálie)
Modena (Emilia-Romagna - Itálie)

Jedno z nejznámějších severoitalských center nereprezentují jen automobilismus, architektura a vinařství, dostalo se na mapu světa i díky hudbě. V Modeně totiž spatřil v roce 1935 světlo světa Luciano Pavarotti, známý operní zpěvák a zmínku si jistě zaslouží i sopranistka Mirella Freni. Název města je patrně odvozen od původního etruského názvu, který zněl Mutina. Za středověkým rozkvětem stála univerzita, která byla založena v závěru dvanáctého století. Součástí moderní Itálie se Modena stala v roce 1859. V této zemi je největší podíl památek UNESCO, což bude patrné i ve městě, které vyrábělo luxusní značky vozů Ferrari a Lamborghini.

Tradiční gastronomie a architektonická nádhera

Můžete ochutnat tradiční šunku nebo také originální balsamico di Modena s prakticky tisíciletou tradicí. Město, které patřilo i do správy papežského stolce, nabídne hodně i milovníkům rychlých kol. Museo Enzo Ferrari v nové podobě existuje asi desetiletí, podílel se na něm i Jan Kaplický. V tomto muzeu najdete hlavně odkazy na život zakladatele automobilky. Pokud si chcete prohlédnout spíše jednotlivé modely vozů, zaměřte se na Maranello, které je asi 20 kilometrů jižně od Modeny a celý svět jej zná hlavně kvůli týmu F1 Scuderia Ferrari s černým hřebcem ve znaku.

S prohlídkou začněte na centrálním náměstí

Zajímavých památek je ale samozřejmě více, když se rozhlédnete po centrálním náměstí Piazza Grande, jistě nám dáte hned zapravdu. Na seznam UNESCO patří už přes dvě dekády trojlodní románská katedrála Nanebevzetí Panny Marie, která začala být stavěna v závěru 11. století. Stavba je vysoká úctyhodných 88 metrů. Jen o kousek méně má věž Torre Ghirlandina, ze které uvidíte město doslova jako na dlani.

Sakrálních staveb tu najdeme více

Když si procestujete sever Itálie, jistě vás neokouzlí jen Modena, ale také Ferrara nebo Padova. Sakrální architektura je v Modeně reprezentována trojlodním chrámem svatého Františka z poloviny 13. století či pětilodní bazilikou San Pietro, která má tisíciletou historii a na přelomu 15. a 16. století prošla velmi důkladnou renesanční přestavbou. Zmínit ale můžeme i kostel San Vincenzo, kde je pohřbena elita dynastie rodu d´Este. Velmi zajímavé jsou ale i světské stavby, mezi nimiž vyniká hlavně Palazzo Ducale, tedy palác dóžete, jenž zaujme barokní fasádou a vychází z původního hradu Este. Mezi památky pod patronací UNESCO se řadí i dvoukřídlá renesanční radnice s hodinovou věží, kde si můžete v interiéru prohlédnout řadu gobelínů a fresek. Kdo má raději zeleň, užije si palác s přiléhavým názvem – Palazzina dei Giardini – který lemují barokní zahrady.

Nabízí se i muzejní sály a galerie

Téměř dvousettisícová Modena je hrdá na svou historii a nabídne vám okružní cestu po jednotlivých etapách ve svých muzeích a galeriích. Antiku v regionu Emilia-Romagna určitě nereprezentuje jen město nesoucí jméno po jednom z římských konzulů, tedy Reggio nell´Emilia. V Modeně totiž nechybí historické muzeum aut, ale i archeologické muzeum, kde najdete odkaz na keltskou nebo etruskou minulost místa. Chcete vidět vozový park papeže Jana XXIII.? Jezdil v Cadillacu, který je vystavený na zámku Panzano.

Odkazy na slavné rodáky jsou samozřejmostí

Už na začátku jsme si nastínili příběh Luciana Pavarottiho, který se v Modeně narodil a je zde také pohřben. Městské divadlo nese jméno po slavném operním pěvci, dům, jenž mu patřil, je dnes muzeem (Casa museo Luciano Pavarotti). Pokud nefandíte jen hudbě, ale i gastronomii, navštivte továrnu na výrobu balzamikového octa. Je to skutečně dlouhý proces, kdy tato lahůdka zraje ve sklepeních, ale výsledek je vyhlášenou italskou specialitou. Sečteno a podtrženo, v původní římské kolonii Mutina s osídlením datujícím se skoro dva a půl tisíce let nazpět je neustále co obdivovat.

Booking.com