Vulkanické jezero Lago di Bolsena je bránou do Toskánska

Lago di Bolsena (Itálie)
Lago di Bolsena (Itálie)

Není tak velké, jako největší jezero Itálie Lago di Garda, nachází se na rozhraní regionů Lazio a Toskánsko a je považováno za bránu do Toskánska. Jeho celková rozloha je 115 km2 jej řadí jako 5. největší jezero Itálie a je největším jezerem vzniklým přírodní vulkanickou činností, v celé Evropě. Maximální hloubka je něco málo přes sto metrů a v okolí lze obdivovat nádhernou přírodu obou regionů. Vznik jezera Lago di Bolsena se datuje již před třemi sty tisíci lety vulkanickou činností neaktivní sopky Vulsini. Jezero disponuje také dvěma ostrůvky, které vznikly podvodními erupcemi.

Přestože se jezero nachází v regionu Lazio, je bráno jako brána do Toskánska, se kterým sousedí směrem na sever. Jezero Vás zve ke koupání za slunných letních dnů a také k poznání jeho pobřeží. Po obvodu jezera se nachází městečka a vesnice, jedním z nich je městečko Bolsena. Jeho půdorysný tvar je typický pro kráterová jezera. Navštivte pobřeží jezera – nabízí rekreační středisko Bolsenači Capocadimonte s hradem nebo sousední malou vesničku Marta. K velkým zážitkům patří taktéž turistická plavba na výletní loďce. Velikostí se nedá srovnat s největším jezerem Lago di Garda, ale Bolsenské jezero má rozhodně co nabídnout. Malebné pobřežní vesničky i přírodu na pobřeží, kde dominují nevelké lesy, vinice a olivové háje.

Lago di Bolsena je jedno z mnoha jezer v Itálii, která oplývají krásnou okolní přírodou a jsou ideálním místem ke strávení aktivní dovolené s možnosti koupání a vodních sportů. Nechybí ani možnost poznání vesniček na pobřeží jezera či výlety do okolní přírody regionu Toskánsko, které ve zvlněné krajině oplývá olivovými háji a vinicemi. Jezero, které spojuje regiony Toskánsko a Lazio je oknem do obou regionů. Nedaleko jezera je Orvieto, kde se můžete napojit na dálnici a pohodlně dojet až do Říma či Vatikánu. Za zhlédnutí také doporučujeme návštěvu nedalekého starobylého městečka Sorano s typickou architekturou a úzkými křivolakými uličkami, kde si nejlépe někde v tiché uličce pod stromem vychutnáte speciality toskánské kuchyně. Zde je možné vidět jednu historickou stavbu vedle druhé, celé městečko má nádech starobylých časů v naprosto poklidném životě. Jezero Lago di Bolsena také nabízí jedno z mála míst Itálie, kde se střetává kuchyně a tradice dvou regionů, od každého je možné vidět něco. Je obdivuhodným přírodním kráterovým jezerem.

Booking.com