Řecko – recenze o starodávném světě antiky

Řecká vojenská přilbice
Řecká vojenská přilbice

Stará řecká kultura položila základy naší dnešní evropské civilizace, která již po staletí čerpá z řecké literatury, vědy, umění, architektury a v neposlední řadě i jazyka. Řečtí filosofové, řecké báje a pověsti, řečtí bohové. Něco z toho zná každý z nás. Duchovní odkaz starého Řecka je neodmyslitelnou součástí evropského kulturního dědictví. Koneckonců snad nejslavnějším odkazem starého Řecka je dnes tak ve všech pádech skloňovaná demokracie. Lékaři dodnes skládají Hippokratovu přísahu. V matematice se dodnes děti učí Archimédův zákon a Pýthagorovu větu. Moderní filozofové stále čerpají z děl Sókrata, Platóna nebo Aristotela.

Starověké antické dědictví činí z Řecka jednu z historicky nejzajímavějších evropských zemí. Jeho středomořská poloha a přehršel ostrovů ho zase předurčila jako ideální destinaci plážové turistiky. Většina z milionu turistů, kteří každoročně do Řecka zavítají, přijíždí s cestovkami polenošit si na plážích. Individuálních cestovatelů sem zas příliš mnoho nejezdí.

Kdo se vydá do Řecka nemůže vynechat Athény, hlavní město,  athénskou Akropoli nebo slavnou Delfskou věštírnu. Pro nás byly jednoznačně nejlepší z celého Řecka skalní kláštery Meteory, tady stojí za to strávit i pár dnů. Z přírodních krás se těší zájmu návštěvníků výstup na bájný Olymp, nebo třeba soutěska Vikos a břidlicové Zagorisjké vesnice. Na Peloponéském poloostrově zase čekají starověká Olympia, amfiteátr Epidauros, malebné městečko Nafplio, malebná krajina obytných věží v Mani, či Korint a jeho průplav.

Parthenón v Athénách (Řecko)

Řecká krajina je nesmírně rozmanitá. Přestože je zemí plážového koupání, je celé Řecko i mnoho jeho ostrovů převážně hornaté a skalnaté. V Řecku si můžete vybrat z množství ostrovů ležících v hned několika mořích. Nejvíc řeckých ostrovů se nachází v Egejském moři. Za všechny jmenujme například olivový Lesbos, lesnatý Thasos nebo Chios s jeho mastixovými vesnicemi.

V Jónském moři leží Jónské ostrovy jako Lefkada, Korfu nebo Keffalonia. Kykladské ostrovy utvářejí kruh kolem posvátného starověkého ostrova Délos. Nejúrodnější z nich je zelený Naxos a turisticky nejznámější je Thira neboli Santorini.

Dódekanéské ostrovy se nachází podél tureckého pobřeží a nejznámějším z nich jsou Rhodos a Kos. Na Rhodosu můžete navštívt johanitské opevněné město stejného jména a na Kosu zase svatyni boha lékařství Asklepiona.

Klášter Agia Triada v oblasti Meteora (Řecko)

Kréta je největším a nejjižněji položeným řeckým ostrovem. Kromě pláží sem návštěvníky láká dědictví staré mínojské civilizace a jejího města Knóssosu.

Procestovat Řecko i s jeho ostrovy je časově velmi náročné, a také poměrně dost drahé. Trajekty, zvlášť pokud jedete autem, nejsou moc levnou záležitostí. Koneckonců Řecko jako takové není vůbec levnou zemí. Ty časy jsou už dávno pryč. Všechno tady opravdu dost podražilo a ceny jsou opravdu vysoké. Hodně drahé je jídlo a vstupné do památek také pořádně provětrají kapsu.

Další věcí, která je citelně vidět, a možná s tím i souvisí, je výrazný úbytek turistů, zvlášť ve vnitrozemí. Zavřené kempy a hotely, prázdné restaurace, zrušené trajektové spoje. Nevím jaké další faktory to způsobují, ale cenovou hladinou to bude určitě také, ti Řekové se snad opravdu zbláznili.

Pevnost Akrokorinth na Korinthu (Řecko)

Na druhou stranu je Řecko zemí, jejíž turistický potenciál se snadno nevyčerpá. Kdo však miluje antiku, tak si tady přijde na své. A skalní nádhera klášterů Meteory, ta stojí za to dovandrovat až sem.

Takže vypravte se s námi každý týden do země ostrovů, olivovníků, bohů, mýtů, antických památek a jedinečné historie.

Booking.com