Sovana je oázou naprostého klidu středověké Itálie mezi etruskými hrobkami

Sovana (Itálie)
Sovana (Itálie)

Chcete-li si odpočinout od všeho ruchu a poznat ničím nerušenou vesničku v Toskánsku, navštivte Sovanu, jednu z místních částí městečka Sorano, vystavěného na tufových útesech. Žije zde pouze 140 obyvatel, přesto patří Sovana k jedněm k nejzajímavějším místům okolí. Tak jako většina míst v okolí, je také Sovana spojena s dobou Etrusků a jejich hrobky jsou zde jeden z hlavních důvodů, proč tuto izolovanou vesničku Itálie navštívit.

Přejete-li si zažít pravou, ničím nerušenou atmosféru toskánské středověké vesničky, Sovana bude jistě tou pravou volbou. Nachází se asi 10 kilometrů jihozápadně od městečka Sorano, můžete tak spojit turistický výlet. Hlavními památkami je zřícenina hradu rodu Aldobrandeschi, palác a románský dóm a také archeologický areál s etruskými skalními hrobkami se skalními cestami mezi nimi. Sovana ukazuje různé tváře historie, od Etrusků po novější středověké dějiny. Budete se zde cítit jako zapomenuti v čase.

Z největších zdejších památek jmenujme zříceninu Rocca Aldobrandesca z 10. století a katedrálu (Cattedrale dei Santi Pietro e Paolo). Je to staré etruské městečko a jeho podoba se prakticky po staletí nezměnila. Všeho všudy je zde asi 20 domů. Křivolaké uličky, které jsou zde pouze dvě, jsou zachovalé v původním stylu a celá vesnička je tak oázou naprostého klidu. Toskánsko oplývá mnohými takovými vesničkami, Sovana je výjimečná svou polohou a naprostou izolací od okolí. Můžete se vydat pěšky do Sorana a udělat si tak výlet vlnící se toskánskou krajinou. Itálie, Etruskové a středověk patří zejména zde v Toskánsku nerozlučně k sobě. Sovana stejně jako Sorano je toho důkazem. Jedna z nejodlehlejších částí Itálie je právě zde a plánujete-li klidnou dovolenou s poznáním autentických středověkých vesniček a městeček, je Sovana ideálním výchozím bodem pro putování po Toskánsku, nejen k nedalekým “skalním městům”.

Booking.com