Riva del Garda - atraktivní město na severu Gardy

Riva del Garda (Trentino - Itálie)
Riva del Garda (Trentino - Itálie)

Ne nadarmo je Itálie na jednom z prvních míst žebříčku nejnavštěvovanějších zemí na světě. S více než dvaačtyřiceti miliony turistů ročně jí patří páté místo po Francii, Španělsku, USA a Číně (mimochodem, České republice náleží obstojná 36. pozice). I mezi českými turisty se italská letoviska těší značné oblibě a jejich velkou výhodou je, že sem návštěvníci rádi zavítají jak v létě (kdy jejich cílem bývají rozsáhlé pláže jižního pobřeží), tak v zimě (to pro změnu míří za lyžováním na svahy Alp).

A po celý rok pak tato pozoruhodná země hostí miliony zájemců o historii, pro které je Itálie opravdovým rájem. Bez nadsázky můžeme říci, že dějiny hýbaly Itálií a drtivá většina stěžejních událost bohaté evropské historie se dotkla právě jí. Už ve starověku jako by naši předkové tušili, že tento region nebude bezvýznamný, a tak tudy kráčeli starověcí Římané, první křesťané, renesanční umělci i významní mořeplavci.

Dnešní Itálie se dělí na dvacet krajů a celkem 109 provincií a my se v tomto článku podíváme na jednu z nich, provincii Trento ležící na úplném severu, v tyrolských Alpách. Právě v této provincii nalezneme například velmi známé Lago di Garda, největší italské jezero. Je sice ledovcové, nicméně díky místnímu teplému větrnému proudění se v létě stává ideálním místem na koupání.

I to je důvodem, proč sem každoročně zavítají tisíce sportovních nadšenců, kteří se kromě plavání mohou věnovat například cyklistice a in-line bruslení. Pro ty, kdo před sportem upřednostňují historii pak je v okolí k dispozici možnost navštívit řadu středověkých hradů – no a ostatní se mohou projít po značených turistických cestách, které se vinou po vysokohorských štítech a nabízejí dech beroucí pohledy na přírodní scenerii.

Na nepřítomnost moře si v tomto regionu rozhodně nemůžeme stěžovat. Krajina v tyrolských Alpách má svůj osobitý charakter, a ačkoliv postrádá onu středomořskou atmosféru z jižní poloviny země, nabízí nespočet jiných zajímavých míst a pamětihodností stojících za vidění. Příroda zde hraje hlavní roli – o tom nás přesvědčuje již samotné jezero a okolní velehory a dále například specifická fauna a flora.

Nejste-li však milovníkem přírodních krás a upřednostňujete-li při svých dovolených spíše kulturu a civilizaci, pak i pro vás se zde najde něco, co vám bude zaručeně vyhovovat. Jezero Lago di Garda je natolik rozměrné, že po něm denně křižují desítky lodí a ze všech stran je obklopeno většími či menšími městečky ukrytými v horských průsmycích a údolích.

Severně od jezera, ve stejnojmenném zálivu, leží patnáctitisícové sídlo Riva del Garda, považované za obchodní a kulturní centrum celé oblasti. Jako ubytování a výchozí bod je ideální variantou, neboť zde naleznete vše, co potřebujete pro kvalitně strávenou dovolenou. Město si pečlivě uchovává svou historickou část, ta moderní potom poskytuje celou plejádu ubytovacích možností – rodinné penziony, apartmány i klasické hotely.

Riva del Garda je známo díky svému příznivému přístupu ke sportovním aktivitám a nabízí ideální podmínky pro cyklistiku, horolezectví, horskou turistiku nebo třeba surfování. Pokud se pohybujete v této oblasti, můžete navštívit i městečko Rovereto, kde je několik zajímavých muzeí.

Booking.com