Ksar – berberské opevněné vesnice v okolí Tataouine

Ksar (Tunisko)
Ksar (Tunisko)

Jednou z nejzajímavějších oblastí v Tunisku je okolí města Tataouine. Nachází se tady oblast působivých ksour, berberských vesnic s tradičními sýpkami. Výlet v této vyprahlé pouštní krajině je nezapomenutelným zážitkem. Opevněné vesničky v kopcích jsou skvěle zachovanou ukázkou berberských opevnění.
Městečko Tataouine nacházející se 124 kilometrů od Gabes bylo původně vybodováno pro vojenské účely. Má jednotný geometrický půdorys a je v podstatě pouhým administrativním střediskem. Cizinecká legie se tady usadila roku 1921. Později zde bylo vězení a dnes tady opět sídlí vojáci.

Ksar (Tunisko)

Ksar je opevněná budova čtvercového půdorysu, která sloužila jako útočiště i sýpky. V množném čísle se těmto stavbám říká ksour. Sestávaly z mnoha místností a skladů tzv. ghorfas. Nebyly určeny k bydlení, ale konaly se tady trhy a oslavy. Zároveň byly využívany jako sýpky a úkryt pro úschovu důležitých zásob potravin. Místa pro jejich stavbu byla vybírána strategicky, tak aby je bylo možné ubránit proti případných útočníkům. Berberské kmeny budovaly tyto své opevněné vesnice od 11.století. Nachází se buď v horách nebo údolích. Ksour byly většinou budovány uprostřed vesnic.

Ksar (Tunisko)

Nejpůsobivější z ksour je Ksar Ouled Solatane. Ksar dosahuje výšky 4 pater. Nachází se 24 kilometrů jihovýchodně od Tataouine. Na druhou stranu 26 kilometrů jihozápadně je další z ksour je Ksar Haddada, proslavená natáčením Hvězdných válek.

Ksar (Tunisko)

Ze starodávných vesnic v kopcích je nejznámější působivé Chenini, kam proudí nejvíce turistů. Leží na návrší a okrové domky ční nad skálou. Jsou tady další, ale už o něco méně navštěvované vesnice. Jednou z nich je opevněná vesnice Douriet a působivé orlí hnízdo Guermessa.

Booking.com