Tunisko – Ubytování a doprava

Terénní auta před cestou do pouště (Tunisko)
Terénní auta před cestou do pouště (Tunisko)

Ubytování a doprava v Tunisku nejsou příliš drahé a obojí je většinou dobře dostupné.

Ubytování v Tunisku

Ceny v levnějších hostelech se pohybují kolem 4TD – 5TD na osobu za noc. Nabídka hostelů je celkem široká. Krásné ubytování nabízí „auberge de jeunesse“, což jsou hostely zřízené většinou v opravených starých domech. Mívají dobrou atmosféru, často jsou přidruženy do mezinárodní sítě hostelů. Státem provozované levnější hostely „maisons des jeunes“ jsou spartánsky střídmé, většinou umístěné v okrajových částech měst.

Kempy v Tunisku jsou, i když nejsou rozšířené a většinou mají jen dost základní vybavení, cca 2.5TD za noc. V Túnisu kemp není, ale našli byste ho například v Bizerte, Tozeuru, Douzu, na Djerbě.

Tunisko

Doprava v Tunisku

Jezdí se vpravo. Silniční síť je v relativně dobrém stavu, ale některé cesty v jižní části země jsou sjízdné pouze terénním autem.

Auto v Tunisku

Dovézt vlastní auto je dost drahé. Půjčení auta ale nemusí být až tak špatný nápad, i když to není moc levná záležitost, tak min. 500TDna týden. Zvlášť pokud nemáte příliš času, stihnete toho objet víc. Auta z půjčen jsou v dobrém stavu a je to do očí bijící rozdíl oproti většině ostatních účastníků silničního provozu. Pohonné hmoty stojí kolem 0.43TD za litr.

V obci platí 50 km/h, mimo obec 90 km/h. Rychlost se docela dost kontroluje (policista skoro na každé křižovatce, viz umělá zaměstnanost), jako cizinci jste nápadní. Pozor, některé silnice tu mají užší než jsme zvyklí. Placená dálnice je pouze mezi Tunisem a Sousse.

Autem je do pouště je zakázáno cestovat bez informování policie v Médenine (musí se udat výchozí bod, trasu, cíl a počet dnů). Dále se nesmí nikdo vydávat na cestu jednotlivě, pouze ve skupinách či konvoji. Nemůžete tam také vyjet jakýmkoliv autem, v úvahu připadá pouze off-road, musíte být dostatečně zásobeni vodou, palivem, náhradními díly apod.

Pokud chcete podniknout takovýto výlet, informujte se jak přivolat pomoc v případě poruchy a také jak se vyhrabává auto z písku. Jedna odborná rada praví, že pomocí zvedáku postaveného na pevnou podložku se auto nadzvedne, pod kola se zarovná písek a pak se kola podloží něčím pevným, např. prknem nebo větvemi. Na trojku nebo dvojku se pak pokusit vyjet. Písek se nemá zpod auta vyhrabávat rukama nebo zapadne ještě hloub.

 
Tunisko

Autobusy v Tunisku

Autobusy jezdí skoro do všech míst. Úroveň autobusů je docela slušná. Autobusy na hlavních trasách bývají často klimatizované. V létě a o svátcích jsou spoje dost přeplněné. Většinou se odjíždí ráno. Na nádražích zpravidla bývají jízdní řády pouze v arabštině, nebo vůbec.

Příklady cen:
Tunis – Le Kef: 3h, 7.3TD
Tunis – Sfax: 4h, 10.3TD
Tunis – Nabeul: 1h, 2.8TD
Tunis – Tabarka: 3.5h, 7.4TD

Louage

Obvyklým způsobem dopravy jsou louages (luáže), tedy hromadná taxi. Jezdí mezi většinou větších měst. Louage vyjíždí, až se naplní, obvykle tak 5-7 lidí. Nečeká se většinou moc dlouho. Řidiči vyvolávají směr cesty. Louage jsou většinou bílá auta s červeným pruhem.

Louages jsou v mnoha případech tou nejlepší, nejrychlejší a nejflexibilnější formou dopravy, neboť autobusy i vlaky nejezdí tak často, jsou přeplněné a jízdné je téměř stejné. Pokud přijdete na nádraží a autobus jede déle než za hodinu, tak pravděpodobně budou vyjíždět dříve louages. Stanoviště louages bývá většinou hned vedle autobusového nádraží, nebo i přímo na něm.

Příklady cen:
Tunis – Nabeul: 1h, 3.1TD, pravidelné spojení

Vlak v Tunisku

Tunisko má poměrně rozsáhlou železniční síť spojující většinu důležitých měst, ale nepokrývá celou zemi. Hlavní trasa vede z Tunisu přes Sousse a El Jem do Sfaxu, pokračující jednou větví do Gafsy a Metlaoui, druhou do Gabes. Na severu vede z Tunisu několik tratí. Jedna podél pohoří Dorsale do Kalaa Kasbah, druhá podél pohoří Krumirije směrem k alžírské hranici do Jendouby a Ghardimao. Z Tunisu jezdí vlak do Bizerte a úzkokolejná trať vede do Kartága, Sidi Bou Said a La Goulete. Ze Sousse jezdí příměstský vlak do Monastiru a Mahdii. Vlakem se lze dostat také do Hammametu a Nabeulu.

Vlaky tuniské železnice (SNCFR) mají vozy rozdělené do tří tříd tj. 2. třída, 1.třída a „comfort“ třída, často jsou klimatizované. Vlaková nádraží mají často dobrou polohu v centru města. Ceny jsou poměrně nízké a spojení na hlavních trasách vcelku časté. Zpáteční jízdenky mají 10-12% slevu. Jezdí se docela přesně na čas, ale na nádraží buďte vždy raději dostatečně s předstihem. Vlaky totiž jezdí často přeplněné a rezervování míst se tady moc neprovádí. Cestování 1.třídou ale zvyšuje šanci na sednutí.

Podle informací z internetu by se měla prodávat nějaká forma předplatní karty (Blue Card), která na zvolené období (7, 14, 21 dnů) platí v celé zemi. Cena pro kartu na 7 dnů cca 20TD v 2. třídě, 28TD v 1. třídě, 30TD v „comfortu“. Pro 15-ti denní kartu dvojnásobek, pro 21 dnů trojnásobek.. Za cestování v klimatizovaném vlaku se ale stejně platí příplatek do 100km cca 0.7TD, do 160km 0.9TD, do 300km 1.4TD, přes 300km 1.8TD.

Informace o vlakových spojích a cenách jsou na www.seat61.com/Tunisia.htm a www.fahrplancenter.com/Fahrplan_SNCFT.html.

Příklady cen:
Tunis – Sousse: 2.5h, 2.třída 7.2TD, 1.třída 10TD, comfort 12TD
Tunis – Sfax: 2.třída 11.5TD, 1.třída 15TD, comfort 17TD
Tunis – Gabes: 2.třída 15TD, 1.třída 20TD, comfort 23TD
Tunis – Monastir: 2.třída 7TD
Sousse – Sfax: 2h, 6.5TD

 
Jízdní řád (Tunisko)

Lodní doprava v Tunisku

Trajekt na ostrov Kerkenna ze Sfaxu jezdí několikrát denně (1.5h, 570millů). Na ostrov Djerba jezdí z Jorfu do Ajimu trajekty co půl hodinu, a trvá pár minut. Na Djerbu se dá dostat i po silnici.

Letecká doprava v Tunisku

Vnitrostátní lety nejsou v Tunisku příliš častou formou dopravy, neboť je to země vcelku malá. Nejčastěji se létá z Tunisu na Djerbu, a to dokonce 6x denně. Některé mají mezipřistání ve Sfaxu. Další častou trasou je Tunis – Tozeur, až 5x denně.

Městská doprava v Tunisku

Ve městech je většinou jedinou formou veřejné dopravy oranžová taxi. V Tunisu jezdí městské autobusy a tramvaj. Pozor, taxíky v Tunisu, smějí vzít max. 3 lidi. Je to oficiální nařízení, takže když taxikář naloží lidí víc, riskuje pokutu. Dejte si pozor hlavně na taxikáře, kteří se vám budou nabízet na letišti. Jděte raději přímo na stanoviště a vemte si taxi s taxametrem.

Booking.com