Kudy kam – Jižní Tunisko

Velbloud na poušti (Tunisko)
Velbloud na poušti (Tunisko)

Jih Tuniska to je především poušť, oázy, solná jezera a berberské vesničky. Nejnavštěvovanějšími oázami jsou Tozeur a Nefta. Navštivte fascinující tradiční berberské sýpky Ksar Oueled Soltane a Ksar Haddada. Tady se stejně jako ve více známější Matmatě se natáčely Hvězdné války. Nejzajímavějšími berberskými vesnicemi jsou Tamerza, Chebika a Mides.

Djerba

Hlavním cílem cesty na ostrov bývá většinou slunění na pláži, ale jsou tady i jiné zajímavosti.

Doprava na Djerbu

Hlavním dopravní uzlem ostrova je Houmt Souq. Turistický ruch je soustředěn hlavně na severním pobřeží. Na ostrov Djerba jezdí z Jorfu do Ajimu trajekty co půl hodinu (15minut, pěší zdarma, auto 1TD). Dostat se sem je možné také po 6 km dlouhé hrázi, který Djerbu spojuje s pevninou do města Zarzis. Letecké spojení s Tunisem je časté, letiště je cca 8 km od Houmt Souqu. Djerba je docela rovinatý ostrov a oblíbeným způsobem poznávání je kolo, půjčoven je tady dost. Po ostrově jezdí pár autobusových linek.

Atrakce na Djerbě

Významnou památkou je synagoga La Ghriba. V Houmt Souqu je několik mešit, především mešita Turků, Mešita cizinců a Stará mešita. Dále je tady stará pevnost.

Djerba (Tunisko)

Tozeur

Tozeur je oáza na okraji solného jezera Chott El Jerid. Tozeur je hlavně dobrou základnou pro to nejzajímavější tady, a to výlety po okolí. V Tozeuru je vzkvétající turistický ruch zlatým dolem a město je pro turisty docela dobře vybaveno. Kromě hotelů je tady i kemp poblíž palmeraie (4TD).

Doprava do Tozeuru

Autobusy z Tunisu jezdí 5x denně. Do blízkého okolí se nejlépe přepravuje pomocí luages, např. do Nefty. Do ostatních míst je nutno přestoupit v Kebili. Trasa z Tozeuru do Kebili vede přes Chott El Jerid. Jako jediná z oáz má letecké spojení, z Tunisu se sem létá 3x týdně. Po blízkém okolí se můžete vydat na tůru pěšky, nebo si půjčit kolo.

Atrakce v Tozeuru

Muzeum Dar Charait – stojí za návštěvu, vstupné 3TD, otevřeno 08:00-24:00. Ouled el-Hadef – spletitá čtvrť se starou architekturou. Zoologická zahrada – místní zvířena. Palmeraie nebo-li palmový háj.

Okolí Tozeuru

Selja Gorge – soutěska s pískovcovými útesy je oblíbeným výletem turistickým vláčkem Lézard rouge (Červená ještěrka). Jezdí z Metlaoui do Redeyef po celý rok. Odjezdy v neděli, pondělí a pátek 10:30, v úterý a čtvrtek v 10:00, cena cca 35TD. Informace získáte bez problému v Tozeuru. Rezervace nutná není, snažte se dorazit před hordami tours, stačí tak hodinu před odjezdem. Do Metlaoui se z Tozeuru dostanete autobusem směrem na sever, všechny zastaví v Metlaoui. Nefta – podobná oáza jako Tozeur, vzdálená 23 km. Navštivte zahradní oázy Corbeille. Dostanete se sem autobusem nebo luages. Tamerza, Chebika a Mides – starobylé berberské vesnice. Největší z nich je Tamerza. Z Tamerzy můžete navštívit cca 5 km vzdálenou další horskou vesničku Mides, hned vedle alžírské hranice. Za shlédnutí stojí i rokle poblíž Mides. Chebika leží na druhou stranu od Tamerzy. Do Tamerzy se dostanete autobusem, 2x denně je spoj z Tozeuru a 2x denně z Tunisu. Vyjížďka s agenturou do všech tří vesnic se zastávkou u Chott El Jeridu za cca 30TD na osobu za půldenní výlet. Chott El Jerid – solné jezero přece jen člověk jinde často nepotká. Chott je magický při výhodu nebo západu slunce.

Tataouine (Tunisko)

Douz

Do Douzu se jezdí kvůli výletům do pouště. Na kraji města je palmeraie u které je kemp. Pokud nechcete zůstat v turistickém Douzu, můžete zkusit o 14 kilometrů vzdálený Zaafrane, kde i ceny „velbloudích služeb“ budou nižší.

Doprava do Douz

Autobusové nádraží a stanoviště luages je v severní části města. Časté spojení je do Kebili, odkud je lepší možnost spojů do ostatních míst v zemi. Z Douzu toho jezdí míň , ale do Tunisu, Gabes či Tozeuru něco jezdí. Luages jezdí do nedalekého Zaafrane.

Atrakce v Douz

Palmový háj – Douz má pěknou palmeraie. Čtvrteční trh – i přes množství turistů je to stále zajímavý pestrý trh.

Okolí Douz

Jízda na velbloudech – několikadenní treky cca 30TD za den, hodinová projížďka cca 2.5TD. Sabria – nomádská vesnice vzdálená cca 20 km směrem na jih na trase velbloudích karavan.

Matmata

Do Matmaty se pojedete podívat na zákopové jeskynní domy troglodytů. Snažte se vyhnout hlavnímu náporu autobusových zájezdů, které se na večer vrací na pobřeží. Některé z těchto domů byly předělány na hotýlky, ve kterých se můžete ubytovat. Do Matmaty jezdí autobus.

Tataouine

Tataouine je oblastí ksour, tradičních berberských opevněných sýpek. Samotné město zajímavé není, ale je dobrou základnou pro výlety po okolí. Doprava po okolí je možná většinou pouze taxi, cena zhruba za 25TD za výlet do některé z lokalit i s čekací dobou. V Tataouine je poslední benzinka při cestě na jih.

Okolí Tataouine

Ksar Oueled Soltane a Ksar Haddada – jsou vzdálené od Tataouine cca 25 km, každá ale jiným směrem. Chenini, Douriet a Guermessa – starodávné berberské vesnice v okolí. Do Dourietu jezdí luage.

Tataouine (Tunisko)

Booking.com