Kudy kam – Střední Tunisko

Sousse (Tunisko)
Sousse (Tunisko)

Nejzajímavější lokalitou je tady zcela jistě svaté město Kairouan. Zastavte se také v medinách Sousse a Monastiru, což jsou ale také největší turistická centra regionu. Navštivte působivé koloseum El Jem, antické ruiny najdete ve Sbeitle (Sufatela). Pěknou zastávkou je také Mahdia se zachovalou medinou. Autentickou a živoucí medinou se může pochlubit také jinak nepříliš pěkný Sfax.

Sousse

Sousse je třetím největším městem Tuniska a důležitým přístavem i turistickým letoviskem. Centrem města je náměstí Place Farhat Hached, poblíž kterého se nalézá je v podstatě vše důležité.

Sousse (Tunisko)

Doprava

Vlakové nádraží je přímo v centru města, kudy vede trať z Tunisu do Sfaxu. Nejvýhodnější je tedy cestovat vlakem, vzhledem k příhodné poloze nádraží. Pravidelné spoje jezdí několikrát denně v obou směrech. Jižně od přístavu je ještě jedno vlakové nádraží, odkud jezdí zhruba každou hodinu příměstský vlak do Monastiru (staví i na letišti) a Mahdii. Autobusové nádraží a stanoviště luage je asi 1 km od jižního cípu mediny. Ze Sousse do Tunisu vede placená dálnice.

Atrakce

Medina – medina v Sousse je jednou z nejhezčích v Tunisku. Vstup do mediny je jihovýchodním směrem hned vedle Place Farhat Hached. V severovýchodní části mediny najdete Ribat a Velkou mešitu.
Ribat – klášterní pevnost, vstupné 2.1TD, otevřeno denně 8:00-18:00. Vstupné platí i do muzea islámského umění.
Kasbah – muzeum mozaik v bývalé citadele, vstupné 2.1TD, otevřeno út-ne 8:00-17:30. Nachází se v jihozápadním rohu mediny, ze které ale není možné do citadely přímo vstoupit.
Muzeum antického umění – nachází se u pevnosti kasbah, obsahuje hlavně punské a římské artefakty.
Katakomby – vstupné 2TD, otevřeno út-ne 8:00-12:00 14:00-18:00.

Okolí

Port El Kantaoui – luxusní letovisko 5 km od Sousse.

Kairouan (Tunisko)

Kairouan

Kairouan je především duchovním městem a je asi vůbec nejzajímavějším městem Tuniska.

Doprava

Do Kairouanu se nejlépe dostanete ze Sousse (57 km) autobusem, železnice sem nevede. Autobusové nádraží a stanoviště luage je asi 2 km severozápadně od mediny.

Atrakce

Medina – kairouanská medina skutečně stojí za to. Je centrem dění ve městě.
Velká mešita Jama Sidi Okba – otevřeno 8:00-14:30, v pátek 8:00-12:00. Nemuslimové mohou vstoupit na nádvoří. Mešita se nachází v severní části mediny.

El Jem

Koloseum – vstupné 4.2TD, otevřeno denně přes léto 07:00-19:00, v zimě 08:00-17:30. Vstupenka platí i do muzea. El Jem leží na trase Sousse – Sfax, dostanete se sem vlakem, autobusem nebo luages. Z Kairouanu je nejrychlejší vzít luage.

Sbeitla

Ruiny – vstupné 2TD, otevřeno denně přes léto 07:00-19:00, v zimě 08:30-17:30. Sbeitla je 107 km od Kairouanu na trase do Kasserine.

Sbeitla (Tunisko)

Monastir

Doprava

Do Monastiru jezdí kromě autobusů také vlak. Ze Sousse jezdí příměstský vlak do Monastiru a do Mahdii. Autobusové nádraží je naproti vlakového. Ze stejného místa odjíždí i luages. Po městě jezdí linka městských autobusů. Je odtud dobré a časté spojení do Sousse, 3x denně do Sfaxu a 1x denně do Tunisu. V Monastiru přistává mnoho charterových letů.

Atrakce

Ribat – vstupné 2TD, otevřeno denně přes léto 08:00-19:00, v zimě 08:30-17:30. vedle Ribatu se nachází Velká mešita. Nová Bourguibova mešita se nachází v nové části města.

Mahdia

Je tady poměrně zachovalá původní medina. Skifa el-Kahla je monumentální hlavní brána někdejšího ochranné zdi. Další zajímavostí je pevnost Bordj El Kébir a Velká mešita. Vlak do Sousse jezdí celý den.

Sfax

Druhé největší město země Sfax není příliš zajímavé, většina lidí tudy pouze projíždí či přestupuje při cestě na jih. Pokud se zde však zastavíte, rozhodněte se podívejte na zdejší nedotčenou medinu a její kryté súky. Přes Sfax projíždí vlak z Tunisu do Gabes. Přestupuje se tady při cestě na směr do Metlaoui a Tozeuru.

Booking.com