Monastir – centrum turismu

Monastir (Tunisko)
Monastir (Tunisko)

Monastir ležící 24 kilometrů od Sousse je dalším z tuniských měst zcela zasvěcených turismu. Dá se říct, že je vlastně jedním z hlavních center turistického ruchu. Právě na zdejší letiště přilétá mnoho charterových letů pro pobyty v okolních letoviscích.

Monastir (Tunisko)

Osadu zde založili Féničané pod jménem Ruspina, později si zde zřídil základnu César při svém dobývání Egypta. Arabové zde v 8. století zbudovali opevnění proti křižáckým nájezdům. Z této doby se dochovala pevnost Ribat, vystavěná Aghlabity v roce 796.

Monastir (Tunisko)

Pevnost Ribat dnes slouží jako muzeum uchovávající mimo jiné vzácné iluminované spisy. Návštěvníci si mohou prohlédnout staré modlitební sály a mnoho dalších artefaktů muslimského umění. Jako mnoho jiných míst v Tunisku i Monastir si oblíbili filmaři. Natáčely se zde například scény z filmu Ježíš Nazaretský nebo montypythonovský Život Briana.

Monastir (Tunisko)

Nedaleko Ribatu se nachází Velká mešita z 9. století obklopená medinou. Novější části města dominuje krásná Bourguibova mešita, vystavěná sice v roce 1963, ale zachovávající tradiční arabský sloh.

Booking.com