Možnosti kempování na divoko v Evropě

Kempování v Norsku
Kempování v Norsku

Kempování ve volné přírodě, takzvaně na divoko, má své kouzlo. Nejde ani tak o to, jak při cestování ušetřit za bydlení. Je to hlavně skvělý dobrodružný zážitek. Pokud vám nevadí ztráta určitého komfortu, přinese vám tento styl i mnoho dalších výhod, užijete si ticho a klid, dostanete se na krásná místa, která jsou často úplně bez lidí, zažijete pocit, že jste součástí přírody. Nocovat můžete pod širákem, pod skalním převisem, ve stanu, v obytném voze nebo v přívěsu. Pečlivě však vybírejte místa a dodržujte určitá pravidla.

Ve většině zemí v Evropě je tento způsob kempování zakázaný, na některých místech je povolený za určitých podmínek a v některých zemích je tolerovaný, nebo povolený. Než se rozhodnete pro dovolenou na divoko, ověřte si aktuální informace pro danou lokalitu.

Tam, kde je kempování v přírodě povolené nebo tolerované, si smíte vyndat kempovací nábytek po dobu jeho používání, při odchodu nebo před spaním je ale potřeba všechno uklidit. Samozřejmostí by mělo být dodržování určitých pravidel – nenechávejte po sobě žádný odpad, nehlučte a parkujte s rozumem, opusťte místo tak, aby nebylo poznat, že jste na něm strávili noc.

V Německu a Rakousku je v přírodě tolerována jedna noc kempování na jednom místě (mimo přírodní rezervace apod.). Na soukromém pozemku můžete se svolením majitele přespávat bez omezení. Podobný přístup mají i ve Francii nebo v Polsku, kde jsou však o něco benevolentnější.

Dánsko umožňuje tento způsob kempování ve čtyřech desítkách oblastí. Mimo ně (a zejména u pláží) hrozí pokuta.

Informace o podmínkách pro Španělsko se různí. Na internetu se dočtete, že v určitých regionech platí pro divoké kempování zákaz (Andalusie, Valencie), v jiných je to možné při dodržení určitých pravidel (Cantábrie), v některých můžete přespat v přírodě v určených zónách (Katalánsko, Madrid). Najdou se dobrodruzi, kteří projeli tuto zemi celou, všude spali v přírodě a nikde neměli problémy. Kdo si není jistý, může si vybrat z velkého množství RV parků (prostor pro rekreační vozidla), stellplatzů (místo, kde je umožněno stání obytných aut, obvykle s potřebnou infrastrukturou) a parkovišť.

Portugalsko nabízí spoustu oficiálně povolených míst pro přespávání mimo kempy.

Takováto místa existují i ve Švýcarsku. Kempování v nepovolených lokalitách se zde může prodražit kvůli hodně vysokým pokutám.

V Rumunsku můžete na divoko kempovat téměř všude bez omezení, v některých oblastech však počítejte s horší kvalitou silnic a na soukromém pozemku požádejte majitele o svolení.

Ve Švédsku lze kempovat kdekoli pouze ve stanu. S karavanem využijte tábořiště, RV park nebo stellplatz. Podobná pravidla platí také ve Skotsku nebo na Islandu (tam mají dokonce na lokalitách vhodných pro táboření značky).

Žádného omezení se nemusíte bát v Norsku, které je díky tomu a úchvatné rozmanité přírodě rájem pro dobrodružnou dovolenou mimo civilizaci.

Oproti tomu například v Nizozemí, Maďarsku, Rusku, Chorvatsku nebo Srbsku je wild camping oficiálně zakázán. Stejně tak v Itálii, kde však najdete na mnoha místech alespoň stellplatz u pláže. Řecko toleruje přespávání na pláži mimo hlavní sezónu (tedy kdykoli kromě července a srpna).

Území Slovenska je rozděleno na několik zón podle stupně ochrany. Volně bivakovat se dá pouze v 1. a 2. ochranném pásmu (např. Malé Karpaty, Horná Orava, Latorica…). V zónách 3 až 5 (např. Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Malá Fatra, Slovenský ráj…) je táboření zakázáno a pohybovat se zde můžete jen od východu do západu slunce. Oheň si zde nerozdělávejte nikde mimo vyhrazená místa.

Kempování v České republice

České zákony umožňují v přírodě volně nocovat, tedy jednorázově přespat bez znaků dlouhodobějšího pobytu, avšak táboření je u nás na většině míst zakázáno, případně k němu potřebujete mít souhlas majitele pozemku. Tábořením se rozumí vícedenní pobyt na jednom místě, kde si postavíte stan, založíte ohniště, natáhnete šňůru na prádlo apod. Hranice mezi nocováním a tábořením však není podle našich zákonů úplně jasná. Při kontrolách obvykle nebývají problémy. Nedoporučuje se být úplně neviditelný zejména kvůli myslivcům. Vhodné je používání reflexních prvků a baterek.

Rozdělávání ohně je u nás povoleno 50 metrů od hranice lesa, na oheň lze použít klestí (suché, na zemi ležící) do průměru 7 centimetrů. Vyhazování odpadků je zakázáno a biologický odpad po sobě zahrabejte. Předem si zjistěte, jestli se budete nacházet na území národního parku, chráněné krajinné oblasti, přírodní rezervace, obce nebo na soukromém pozemku. Na těchto místech platí různé podmínky pro přenocování.

Tip

Pro výběr vhodného místa ve zmíněných i jiných zemích můžete využít různé aplikace, například Park4Night nebo Wild Camping Tips.

Booking.com