Barcelona – tep Katalánska

Barcelona (Katalánsko - Španělsko)
Barcelona (Katalánsko - Španělsko)

Barcelona je jedním z nejznámějších a nejčastěji navštěvovaných španělských měst. Barcelona je velkým a dynamickým, třímilionovým městem na pobřeží Středozemního moře. Jeho architektura je spíš modernistická a snad každý si Barcelonu spojí především se slavnou katedrálou Sagrada Família.

Podobně jako Madrid je Barcelona spíš městem umění, jsou tady muzea věnovaná hlavně Picassovi a Miróovi. Při bližší prohlídce však objevíte mnoho historických budov z 13. až 15. století. Město se postupně za brány hradeb a výrazně je nepoškodila ani jedna ze světových válek. Největší koncentrace staveb ale pochází z období secese, Barcelona je snad nejsecesněším evropským městem.

Nejproslavenější díla slavného stavitele Gaudího najdeme právě v Barceloně. Bezesporu snad nejznámější budova v celém Španělsku je poměrně extravagantní katedrála La Sagrada Família. Jeho stavba začala v roce 1882 a v podstatě dosud nebyla zcela dokončena. Stavbu kostela převzal Gaudí roku 1891, kdy změnil původní plány a tento svatostánek vystavěl ve svém originálním stylu. Další z Gaudího svérázných staveb je obytný komplex Casa Mila, ze kterého málem kdysi ctihodné barcelonské občany trefil šlak. Pokud vás zajímají dalšího Gaudího díla ve Španělsku, vydejte se určitě do města Astorga.

Zajímavým výletem z města je 50 kilometrů vzdálený benediktinský klášter Monestir de Montserrat. Nejlépe se ke klášteru dá dostat lanovkou. Umístěn vysoko na úbočí pohoří Montserratu ve výšce něco přes 700 metrů nad mořem, nabízí úchvatnou scenérii.

Musím se ale přiznat, že na rozdíl od mnoha jiných a přes doporučení z průvodců nás Barcelona zas až tak extrémně neuchvátila. Snad za to mohlo deštivé počasí či zdlouhavé čekání na vlak domů. Ale nemůžu si prostě pomoct a myslím si, že ve Španělsku jsou prostě mnohem zajímavější místa. Možná měla Barcelona u nás smůlu právě v tomto, byla poslední po mnoha nádherných a zajímavých místech ve Španělsku, která bylo těžké něčím dalším trumfnout. A co vy, jaký máte názor na Barcelonu ?

Booking.com