Koncentrační tábor Auschwitz v polské Osvětimi
Koncentrační tábor Auschwitz v Osvětimi je smutné místo, které nám připomíná děsivou historii minulého století. Je dobře, že je toto místo otevřené turistům a je tudíž možné si živě představit, co se tam před více jak sedmdesáti lety dělo za hrůzy.
Doprava do Osvětimi
Do Osvětimi se můžete dostat z Prahy dostat autobusy přes Krakov od Flixbusu, popř. vlakem od Leo Expressu. Z Brna nebo Ostravy jezdí i Regio jet. Následně z Krakova jezdí přímé autobusy do Osvětimi tudíž, že každou půlhodinku v sezóně a hodinku mimo sezonu. Autobusy jsou ale dost často narvané, proto doporučuji rezervaci dopředu online, ať máte jistotu místa k sezení. Většina autobusových společností má zastávku v Osvětimi rovnou před muzeem, takže není třeba jiného přesunu.
Koncentrační tábor Auschwitz v Osvětimi
Prohlídku Osvětimi můžete absolvovat s průvodcem v polštině nebo angličtině. V případě, že jste větší skupina a nahlásíte váš příjezd dopředu, muzeum vám zajistí česky nebo slovensky mluvícího průvodce. Prohlídka s průvodcem trvá cca 2,5 hodiny.
Nebo je tu možnost individuální prohlídky, kdy si muzeum projdete sami bez průvodce. Tato varianta je zdarma a je zcela na vás, kolik času tu strávíte. Upřímně bych doporučila spíše tuto možnost, jelikož všude jsou popisky v angličtině/polštině, takže všemu porozumíte a máte dostatek času si vše prohlédnout. Muzeum je krásně značené, nemáte se kam ztratit nebo zabloudit. V rámci prohlídky máte možnost shlédnout i mnoho videí a krátkých filmů, vidět autentické oblečení, obydlí a fotky obětí.
Výstava je koncipována do jednotlivých tematicky zaměřených domů, tzn. např. Češi a Slováci v Osvětimi, Nizozemci v Osvětimi atd. Po prohlídce muzea Auschwitz se můžete přesunout kyvadlovým autobusem do 2. části muzea. Není to nijak daleko pěšky, ale autobus tu jezdí pravidelně v sezoně každých 10-15 minut a je zdarma. V druhé části uvidíte pomník obětí, pozůstatky obydlí a komory, kde byly lidské těla páleny.
TIP Pokud vás zajímá historie Druhé světové války a pohnutý osud židů v tomto období, podívejte se i do slovenské Seredi, kde je Muzeum holokaustu.
Návštěva muzea je velmi silným zážitkem, proto bych zvážila návštěvu dětí pod 15 let či naopak postarších lidí. Ale na druhou stranu si díky této návštěvě uvědomíte, co se tu v minulosti opravdu dělo a jak tu lidé trpěli. Teď jen doufejme, že se nic podobného již nebude opakovat.
Martina Koşar | 24.8.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
20,4°C
|
Předpověď počasí |