Trnava je slovenské město s bohatou historií
Centrum velkého kraje, necelých padesát kilometrů od Bratislavy. O významu Trnavy svědčí i přezdívka, které se jí v minulosti dostalo – Malý Řím se jistě neříká jen tak někde. První svobodné královské město na území dnešního Slovenska, již od roku 1238 díky Bélovi IV. V centru je několik krásných kostelů, na které zub času zřejmě úplně zapomněl. Sídlí zde dvě univerzity, celkový počet obyvatel je zhruba 66 tisíc. Přes osm století historie centra Dolního Pováží, to je určitě dobrá pozvánka k malé návštěvě…
Univerzita v Trnavě byla založena již v roce 1635
Brzy oslaví čtyři století, jde o jedinečný barokní komplex, který učaruje už na první pohled. Za městským opevněním se skrývá Trnavská univerzita, založená v první polovině sedmnáctého století Péterem Pázmánym. Velkou historickou notickou je fakt, že šlo o vůbec první podobnou instituci na území uherské koruny. Snad jen škoda, že o pár generací později se nuceně stěhovala do Budapešti a na své velké chvilky si musela počkat až do moderní československé éry.
Nechybí ale ani četné sakrální stavby, snad i právě kvůli nim ta záměna s Římem. Arcibiskupský palác z roku 1562, v němž arcibiskupové sídlili až do konce napoleonských válek, ale také kostel svaté Heleny z první půle třináctého věku nebo trojlodní gotická bazilika svatého Mikuláše z konce čtrnáctého století. A tím ještě nekončíme, protože své dílo tu zanechal i jezuitský řád. V budově jeho koleje nakonec dnes sídlí i univerzita. Kostelů je celkem třináct, a i když je to v rámci Slovenska docela nezvyklé, jsou umístěny spíš v centru.
Trnavu navštívil před lety i papež Jan Pavel II.
V roce 2003 navštívil Slovensko i tehdejší papež Jan Pavel II. alias Karol Wojtyla a Trnavu kvůli jejímu historickému významu samozřejmě nevynechal. Mezi další slavné osobnosti spjaté s městem se řadí třeba Taťána Kuchařová nebo fotbalový reprezentant Miroslav Karhan. Z dávnější historie je to třeba právě teolog Péter Pázmány či humanista Mikuláš Oláh.
Tři kilometry opevnění se začaly stavět už ve vrcholném středověku. Víte, že na stavbu padlo něco kolem čtyř milionů cihel? Jako dělící prvek slouží dodnes, konkrétně tedy mezi Starým a Novým městem a rozdíl by byl dost patrný i bez této mohutné hradby, co se přímo perfektně zachovala až do dnešních časů. Je vysoké až deset metrů a mezi jeho největší atrakci patří Městská věž ze šestnáctého století. 57 metrů a výhled až k Malým Karpatům, proč ne?
TIP Až vás unaví město a budete chtít relaxovat, vydejte se k 15 km vzdálené vodní nádrži Boleráz ... více v článku "Vodná nádrž Boleráz".
TIP Další zajímavostí nedaleko Trnavy je Kaštieľ v obci Dolná Krupá kde je specializované hudební muzeum.
Tradiční vinařský region v sobě nezapře i chuť po medovině
Když se řekne Trnava, mnohým znalcům se vybaví nejen kvalitní víno. A nejen, že vinaři dostávají medaile napříč všemi kontinenty, pověstná je totiž i místní medovina. Nezapomeňte ani na možnosti výletů, které vám tento region dává. Co třeba hrad Čachtice, dějiště světoznámého románu Joža Nižnánského? O drama v něm rozhodně není nouze. Protože Trnava leží přímo na železnici vedoucí z Bratislavy přes Žilinu do Košic, můžete se podívat doslova kamkoliv, tak toho nezapomeňte využít!
Marek Kos | 31.3.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
-1,6°C
|
Předpověď počasí |