Dálniční poplatky v Evropě: Kolik letos zaplatíte v jednotlivých zemích?

Dálniční poplatky 2024
Dálniční poplatky 2024

Plánujete cestu autem po Evropě? Připravte se na různé dálniční poplatky, které jsou někde dražší a jinde levnější než vloni. V některých zemích je nutné za použití dálnic platit mýtné. Pro cestu do centra určitých měst je navíc potřeba mít ekologickou známku. V Chorvatsku mohou řidiči ušetřit s registrovaným vysílačem.

V Rakousku dálniční známku zdražují každý rok o několik procent. Letos lze desetidenní elektronickou známku koupit na oficiálním e-shopu za 11,50 eura (zhruba 284 korun). Dvouměsíční známka vyjde na 28,90 eura (zhruba 714 korun) a roční na 96,40 eura (zhruba 2383 korun). V Rakousku stále platí vedle elektronické viněty i nalepovací známka na okno. Nová jednodenní známka je ale dostupná jen digitálně, a to za 8,6 eura (zhruba 213 korun). Zvlášť jsou zpoplatněny některé tunely nebo například Brennerská dálnice A13.

Řidiči v Maďarsku za jednodenní dálniční známku v přepočtu zaplatí přibližně 320 korun. Desetidenní známka vyjde zhruba na 398 korun, měsíční bude stát zhruba 644 korun a roční přibližně 3560 korun. Více informací najdete na nemzetiutdij.hu.

Ceny slovenských dálničních známek se letos nezměnily. Desetidenní viněta vyjde na 12 eur (zhruba 297 korun), třicetidenní na 17 eur (zhruba 420 korun) a roční na 60 eur (zhruba 1483 korun). Slovenskou dálniční známku můžete zakoupit na Eznamka.sk.

Také ve Slovinsku letos zůstaly na stejné úrovni. Týdenní známka stojí 16 eur (zhruba 396 korun), měsíční vyjde na 32 eur (zhruba 792 korun) a roční je za 117,50 eura (zhruba 2909 korun). Slovinsko již nabízí pouze elektronické dálniční známky. Řidiči si je můžou koupit na oficiálním e-shopu.

V Německu řidiči osobních aut na dálnicích stále jezdí zadarmo, musí však dávat pozor při cestě do větších německých (ale také francouzských a rakouských) měst. V centrech některých z nich fungují takzvané ekologické zóny, kam mohou pouze auta s ekologickou známkou. Prodává se ve třech barvách (v zelené, žluté a červené) v závislosti na ekologičnosti vozu. Emisní viněty je nutné zakoupit předem, na místě je koupit nelze. Při absenci známky v těchto zónách hrozí pokuty ve výši až 2180 eur (zhruba 54 tisíc korun).

V některých vyhledávaných evropských zemích, například ve Francii, Itálii, Španělsku, Chorvatsku, Řecku nebo Polsku, se průjezd dálnicí hradí prostřednictvím mýtných bran. Řidiči tedy platí podle ujeté vzdálenosti. Mýtné systémy zde můžete potkat i v případě zpoplatněných tunelů.

V Itálii, Španělsku či Chorvatsku si řidiči mohou u dálničních společností, v bankách nebo na benzinkách pořídit vysílač, který si nainstalují na čelní sklo. Díky tomu mohou projíždět brány bez nutnosti zastavení a okamžité platby.

V Chorvatsku jsou ceny mýtného s vysílačem o deset procent nižší, ale vysílač musí být zaregistrovaný u chorvatského úřadu pro dálnice. Mýtné se v Chorvatsku vybírá také na několika dalších silnicích, mostech a tunelech. Více informací najdete na Hac.hr.

V Polsku jsou mimo mýtné brány ještě dva zpoplatněné úseky, na které je potřeba koupit si známku on-line nebo na benzince před vjezdem na dálnici. Jde o úseky dálnic A2 a A4.

Booking.com