Vybavení na cestu kolem světa (2/4)
V druhém dílu cyklu "Co si sebou vzít na cestu kolem světa" se dozvíte jak je to s pojištěním a především co dělat když se pojišťovně platit nechce. Pár informací zde najdete k hygieně a pak především co má cestovatel v batohu. Štěpa vám doporučí dobré boty, jaké pořídit kalhoty, košili nebo trenky a ponožky.
Cestovní pojištění a jak se bránit při neplnění pojistky
Pojištění někteří cestovatelé neberou v úvahu, jelikož je to drahé. Já jsem pojištěn u Allianz, jelikož zahrnuje ucelené pojištění (právník, neomezené léčebné výlohy, pojištění zavazadel, zodpovědnost za škodu, adt.). Pojištění stojí přes internet 26.500 Kč na rok, pokud zahrnuje i USA. Bez USA je asi o 10 tisíc levnější. Na cestě jsem byl pořádně nemocný jen dvakrát a to v Pákistánu (pravděpodobně salmonela) a v USA, kde jsem měl parazity a pak podezření na rakovinu střev. Léčba a vyšetření v USA stálo pojišťovnu několik tisíc dolarů a asistenční služba od níž pojišťovna nakupuje produkt se k tomu neměla. Napíši vám tedy pár rad pro jednání s asistenční službou, jelikož mám s ní velmi špatnou zkušenost.
Komunikujte přes e-mail a všechny e-maily si uložte pro případné vyjasnění či reklamace. V případě, že komunikujete přes telefon, nechte si poslat závěr z vašeho rozhovoru na email.
Pokud máte nárok na překladatele tak využijte této služby, zabráníte tím nejasnostem mezi lékařem a vámi.
Nechte asistenční službu vyhledat odborného lékaře, asistenční služba vám domluví návštěvu a také by měla zaplatit účet. V případě akutního případu hned informujte pojišťovnu.
Nezapomeňte, že asistenční služba se snaží šetřit peníze a bude se vykroucet, či posudkový lékař zamítne váš nárok, v případě, že máte pořád zdravotní problémy, nedejte se odradit. Napište stížnost, doložte e-maily a odešlete po tel. konzultaci na vaši pojišťovnu, jenž službu nakupuje. V mém případě asistenční služba několikrát hrubě chybovala a málem mě donutila, abych zadal externí audit jejich vnitřních procesů, na což jako zákazník máte nárok v případě, že společnost vlastní certifikát systému jakosti.
Zpáteční letenka
Další věc na, kterou se připravte je, že některé země budou žádat zpáteční letenku ze země. Pokuste se najít loď, či pokud na to máte, kupte si letenku kolem světa. Tyto letenky vám pořádně zahejbou s rozpočtem.
_________________________________________________________________________________________
Autorem tohoto článku je zkušený cestovatel Štěpán Javorčák (* 1974), který více jak 3 roky cestoval kolem světa. Čtenáři webu Desperado.cz mohli sledovat jeho cestu a zážitku na našich stránkách v sekci Deníky z cest - Štěpa ze světa. Štěpa i nadále příležitostně vyráží do světa, ale teď směřuje svou energii hlavně do farmy, kterou pořídil jako ruinu a teď ji intenzivně zvelebuje. Štěpa je internetově zdatný farmář a tak co se právě děje u něj na farmě se dozvíte na blogu The Farm house Chodec.
_________________________________________________________________________________________
Hygiena na cestách
Trošku k hygieně. Není zrovna dobré se mýt každý den. Pokud máte potřebu, opláchněte se jen vodou a mýdlem tak dvakrát do týdne. Čím více se budete mýt mýdlem, tím méně budete mít ochranné vrstvy proti plísním a parazitům. Já se umývám když mám špatný pocit, třeba po náročném treku, ale jinak pouze vodou. Nohy si nemyji vůbec, nesmrdí a plíseň jsem za tu dobu nikdy nechytl. I když některé koupelny si o to přímo říkaly.
A co má Štěpa v batohu?
DOKUMENTY
pas 2x
očkovací pas 2x
mezinárodní řidičský průkaz
dokument o převozu léků 2x
kreditní karta 2x
cestovní šeky
ostatní průkazy (potápěčský, studentský atd.)
BOTY A SANDÁLE
Používám již druhým rokem trekové boty Altaj výrobce Prabos Slavičín. Tyto boty jsou jedna z mála věcí co mám ve výbavě, kterých si vážím a co něco vydrží. Jsou navrženy s minimem švů, materiál kůže o tloušťce 2,6mm a mají ochranou gumovou špičku. Co se týče bot, tak jsem špatný majitel, jelikož v těchto botách brodím řeky, suším je u ohně či na slunci, lezu po horách a sopkách, či jim dávám zabrat v džungli. Co se týče impregnace a krémů na boty, tak to boty neviděli alespoň rok a půl a přesto drží. Až teď mi praskla kůže, jelikož byla pořádně vysušena a tak jsem je nechal za 30 korun spravit v Guatemale a drží zase jako nové. Moje příští trekové boty budou určitě Altaje http://www.prabos.cz/index.php?trekkingova-obuv.
Používal jsem přes jeden rok sandále Asolo s koženou výstelkou. Jsou to super pohodlné sandále, ale jak se namočí, tak schnou tri dny a pořádně zapáchají. Teď používám Teva sandále. První Tevy mi vydržely tři týdny a to staly kolem 80$, koupil jsem si pak starší model v Guatemale za 50$, který je vhodný do mokra, ale pokud šlapu v bahně, tak nohu neudržím v sandálu což je špatně. V čechách se asi vrátím ke značce Asolo, pokud nenajdu kvalitního českého či slovenského výrobce.
OBLECENI
Kalhoty - používám značku The North Face. Začínal jsem s modelem ultra lite, který se pak úplně po necelém roce rozpadl. Nyní používám kalhoty ze silnějšího materiálu, ale po 14 měsících už odchází švy a začínám zašívat. Každopádně kupuji vždy model s odepínacími nohavicemi. Během krátké chvíle jste schopni udělat z kalhot kraťasy a obráceně. Použitý materiál je dobrý jelikož se v něm nerozkládá pot, což je hodně důležité, protože když používáte pouze jedny kalhoty, nemáte čas je prát každý týden či měsíc. S posledním modelem spokojenost, ale kdybych našel stejnou kvalitu v Čechách či na Slovensku zkusil bych změnu. Barvu doporučuji tmavší, mě vyhovuje zelená.
Pytel I. - ponožky, spodní prádlo, košile
Ponožky - používám výhradně Bridgedale a neznám lepší ponožky. Používám tři páry v kuse dva roky, ponožky jsou bez poškození. V jedněch mi udělal díru pes o velikosti koruny, ale díra se nerozšiřuje a drží. Ponožky mi ani po týdnu nezapáchají :o) a za celou dobu jsem neměl jediný puchýř. Rychle schnou a drží v botách super klima.
Spodní prádlo - elastické trenky z materiálu CoolMax, nezapáchají, příjemné, rychleschnoucí a snad neprůstřelné. Za toto prádlo si firma Treksport zaslouží pochvalu. Přestože jej používám každodenně dva roky tak nemají jedinou závadu. Spodky jsem koupil teprve nedávno v USA, mat. Polartec a jsou vhodné na noc do stanu, pokud jste tak zimomřivý jako já:o) Plavky si pořiďte takové, které se dají splést s kraťasama, jelikož když máte pouze jedny kalhoty tak občas potřebujete něco náhradního na sebe než se vyperou.
Vrchní oblečení - košile je vhodná jelikož chrání před sluncem, večer je v ní větší teplo a v džungli vás zraní méně rostlin či hmyzu. Moji nejlepší košili jsem koupil v second handu v Papui New Guinei a vydržela rok. Používám směs umělých vláken a bavlny. Musíte odzkoušet košili a zjistit jestli po par dnech nezapáchá. Bavlněné košile jsou hned mokré a pomalu schnou takže se stává, že zatuchnou. Tričko s krátkým rukávem bavlněné je dobré do města. Triko s dlouhým a krátkým rukávem z umělého vlákna je vhodné na trek či do spacáku. Odvádí dobře vlhkost z těla do další vrstvy prádla.
Pytel II.
Bundy - flaušová bunda mat. Polartec 200 super na cesty kamkoliv. Autobusy jsou převážně překlimatizované a bez této bundy se neobejdete, pak ji určitě využijete na horách či v chladných večerech. Větru a vodě odolná bunda, kterou lze zabalit do jedné z kapes v bundě. Bez ní se asi na horách či moři neobejdete. Obě bundy jsou od firmy The North Face, používám je po dva roky bez jediného poškození. I když ta větrovka by měla mít lépe stělovatelnou kapucu a chybí mi větrání v podpaží jelikož se bunda zevnitř hodně zapařuje.
Tip: Spoustu modelů bund i dalších druhů oblečení nejen od značky The North Face naleznete na módním portálu Modio.cz. Díky tomuto vyhledávači módy si rychle vyberete všechny kousky oblečení, které potřebujete na své cesty.
Přikrývka hlavy - používám elastickej tunel z mikrovlákna španělské výroby. Duvěrně tomu říkám šprcka a bez ní bych už asi na cesty nevyrazil. Slouží jako šátek, potítko, občas i jako ručník a je vždy po ruce jelikož když ji nemám na hlavě, tak jej mám na zápěstí. Super výrobek. Pak mám ještě čepici na spaní do hor, nevěřili by jste kolik vám může hlavou utéct tepla, když nemáte čepici :o) A to se říká, že piliny izolují :o)
TAŠKA AKTUÁLNÍCH POTŘEB
Prostě kosmetická taška, kde mám střihací strojek, zrcátko, teploměr, prášky, které nejvíce používám, tablety na vodu, preservativ (občas si říkám na co ho tam vůbec mám), náplast, prací pastu a sadu na opravu batohu, karimatky a stanu.
CESTOVNI SADA
Tu jsem udělal teprve nedávno, jelikož jsem se vždy divil, že když jsem na treku nemám zápalky, čaj, nit nebo věci na rybaření. Je to proste ideální sada s kterou si uvaříte, kdekoliv čaj, chytnete rybu, doplníte energii a když je nejhůř můžete použít speciální alobalový pytel na přežití.
Obsah cestovní sady
svíčka
zápalky
zapalovač
šití
spínací špendlík
záchranná přikrývka
tablety na vaření
plátek ocelové pilky z jedné strany nabroušený
otvírák na konzervy
provázek
pytlačka na ryby
háčky na ryby
hipermangan na desinfekci
náplast
preservativ
čaj
kafe
cukr
čokoláda
sůl
tablety na úpravu vody
ešus
vařič
TOALETNÍ POTŘEBY
kartáček na zuby s ochranným pouzdrem
pasta na zuby 75g
nivea krém
mýdlo v krabičce
šampón
ručník z mikrovlákna
______________________________________________________________
SERIÁL O VYBAVENÍ NA CESTU KOLEM SVĚTA
Vybavení ne cestu kolem světa – díl 1.
V prvním díle se dozvíte postřehy k váze batohu a jak rozumně vybírat elektroniku na cesty jako jsou baterky, nabíječky, foťák atd. V další části jak vybírat léky a očkování, jak zabezpečit dokumenty a že neškodí mít dva pasy. Dozvíte se i základní informace jak se pohybovat v rizikových oblastech.
Vybavení ne cestu kolem světa – díl 2.
V druhém dílu cyklu "Co si sebou vzít na cestu kolem světa" se dozvíte jak je to s pojištěním a především co dělat když se pojišťovně platit nechce. Pár informací zde najdete k hygieně a pak především co má cestovatel v batohu. Štěpa vám doporučí dobré boty, jaké pořídit kalhoty, košili nebo trenky a ponožky.
Vybavení ne cestu kolem světa – díl 3.
Ve třetím díle seriálu s doporučeními co si vzít na cestu kolem světa, se dozvíte o využití nepromokavého pytle, co by měla obsahovat lékárnička, jak vybrat spacák, hamaku, karimatku a jestli sebou na cesty brát stan.
Vybavení ne cestu kolem světa – díl 4.
V posledním díle našeho seriálu o vybavení na cesty se dozvíte doporučení k výběru hlavního a příručního batohu, jak batohy zajistit tzn. bezpečnostní síti. Článek dále obsahuje rady co dát do příruční lékárničky, jak vybavit krabičku poslední záchrany (KPZ) a jaké ostatní věci nezapomenout.
_______________________________________________________________
Tento příspěvek je součástí cestopisu, který dokumentuje mojí tříletou cestu kolem světa. Na úvodní článek cestopisného seriálu se dostanete kliknutím na "Stěpa ze světa aneb CESTA KOLEM SVĚTA".