INDONÉSIE
Stejně jako je Praha zvaná stověžatou, i Indonésie má svá přízviska – země tisíce ostrovů či země sopek. Díky množství ostrovů v Indonésii vznikl i její název – Indie a nésos neboli ostrovy. Vzhledem k tomu, že je Indonésie ostrovním státem, jež tvoří více než sedmnáct tisíc ostrovů, nelze ji tedy vlastně představit jako jeden celek. Za největší ostrovy jsou považovány Sumatra, Kalimantan, Nová Guinea, Sulawesi a Jáwa, kde se také nachází hlavní město Jakarta.
Kromě ostrovů má Indonésie ale také svá další „nej“, je totiž čtvrtou nejlidnatější zemí na světě a zároveň zemí, kde se největší počet obyvatel hlásí k islámu. Přesto ale, že zde žije více než dvě stě milionů obyvatel, je zde k vidění mnoho původního, ať už původní kultury a kmenové tradice (v pralesech dokonce stále žijí kmeny, které nikdy nepotkali bělochy), nebo zvířata, která jinde vidět nelze. Potápěči zde mohou prozkoumat až patnáct procent korálových útesů světa. Pojďme se ale podívat, kde a jak nejlépe strávit dovolenou v Indonésii.
Ostrovy a jejich zajímavosti – aneb, byli jste už někdy na exotickém Bali?
V celém souostroví Indonésie lze najít mnoho slibných míst, jedním z nich je ostrov Lombok, sousedící mimo jiné s Bali. Poslední dobou se stává více a více oblíbenýma to zejména proto, že je Bali podobný, jen ještě není tak známý, a tak zde můžete nalézt nedotčenou přírodu, sopku Gunung Rinjani, palmové plantáže i liduprázdné pláže. Prostě a jednoduše, snad každý ostrov v Indonésii má něco do sebe…
Při rozhodování se o dovolené ale mějte na paměti, že na rozdíl od Bali, který je hinduistický, na Lomboku vládne islám (muslimové), a tak je třeba přizpůsobit tomu své oblečení i chování. Nezapomeňte zde navštívit malé souostroví Gili, zde poznáte, jak se říká, nepoznané – nedotčená příroda, bílé pláže a mnoho dalšího. Pokud ale dáváte přednost již více známému Bali, ani zde se nudit nebudete. Hlavním cílem výletů zde bývá sopka Agung, na kterou vedou dvě cesty.
Obě tyto cesty začínají u klášterů, což není náhodou, tato sopka je pro Balijce velmi posvátná, prý ji totiž vytvořil jeden z bohů a postavil ji právě na místě, které považují za centrum hinduistického vesmíru. Bohové zde ale zasahovali hned dvakrát. Dalším posvátným místem je kráter, který zde zanechal výbuch sopky. Sídlí zde prý bohyně Déví Danu.
Rušný život metropole Jakarty, ale také několik zajímavých sakrálních staveb
Pokud chcete navštívit hlavní město Jakartu, budete muset zamířit na proslulý ostrov Jávu. Kromě rušného života města vám tento ostrov může také nabídnout něco málo z historie a architektury. V Jakartě můžete, mimo mnoha muzeí, shlédnout národní monument Monas, druhou největší mešitu na světě – Istinqlal. Dále na ostrově můžete navštívit sopku Kwah Ijen, ke kterému patří největší sirné jezero, jenž je také považováno za nejkyselejší, či chrámy zapsané na seznamu UNESCO.
Chrám Borobudur je považovaný za největší buddhistický chrám jihovýchodní Asie, v chrámu Prambanan pak můžete vidět i vystoupení Rámajánského baletu za svitu měsíce. Oba chrámy se nacházejí ve městě Yogyakarta. Pokud nebudete mít večer co dělat, navštivte také tradiční stínové divadlo wayang-kulit, hrané speciálními koženými figurami, vyprávějící různé eposy.
Jak již bylo zmíněno, v Indonésii lze vidět i mnohá zvířata, která jinde nepotkáte. To platí zejména pro deštné pralesy, které se zde nacházejí. Část těchto lesů je dokonce zapsána v seznamu UNESCO. Žije zde okolo sto osmdesáti druhů, nejznámější a zároveň nejtypičtější jsou pak tygr sumaterský a orangutani. K divočině také patří divocí lidé, ty lze nalézt zejména na Nové Guinei. Je to například kmen Korowaj, přezdívaný stromový lid, neboť si staví přístřešky v korunách stromů. Tento kmen prý ještě nikdy nepotkal bělochy. Obecně se také příliš nedoporučují výlety třeba na Sulawesi či Ambonu, dodnes zde totiž bojují tamní křesťané a muslimové.
Praktické informace k odjezdu do Indonésie? Víza nebudete potřebovat, ale pijte zásadně balenou vodu
Pro obyvatele České republiky neplatí nutnost víza, má to ale své podmínky. Váš pas musí platit ještě půl roku po návratu zpět do Čech a zároveň při cestě tam musíte vstoupit buď přes čtyři mezinárodní přístavy v Indonésii, nebo musíte použít jedno z pěti mezinárodních letišť. Menší zmatek může nastat při směně peněz, kdy se z vás rázem může stát indonéský milionář. Jedna naše koruna je totiž v přepočtu okolo šesti set sedmdesáti indonéských rupií. Očkování zde nejsou povinná, přesto se velmi doporučuje očkování proti žluté zimnici a hepatitidě A, vhodné je také očkování na břišní tyfus, tetanus či vzteklinu. Indonésie je poměrně bezpečnou zemí, místní jsou na turisty povětšinou milí, jen si držte svá zavazadla při sobě. Vodu zde pijte balenou, jinak si dopřejte rozmanitých chutí místní kuchyně.
Marek Kos | 18.10.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
26,4°C
|
Předpověď počasí |