Tři nejkrásnější vodopády na Bali

Vodopády na Bali
Vodopády na Bali

Bali je snová dovolenková destinace. Tento malý indonéský ostrůvek můžete křížem krážem procestovat na skútru a cestou bude stále co obdivovat. Jasně zelená kaskádovitá rýžová políčka obklopená džunglí, mystické brány a chrámy, sopku Mount Agung, dlouhé písčité pláže jako ze surfařského magazínu, pohádkové vyhlídky a magické vodopády. A právě o těch nejkrásnějších Balijských vodopádech bude dneska řeč.

Vodopád Sekumpul

Vodopád Sekumpul pro mě byl bezkonkurenčně tím nejkrásnějším vodopádem na Bali. 80 metrů vysoký vodopád působí jako scenérie z Avataru. Ve vodní tříšti poletují vážky, divoká džungle je tu svěží, plná života a místo pulzuje energií.

Měli jsme štěstí, v době naší návštěvy tu nebylo mnoho dalších turistů. Vodopád Sekumpul je mimo hlavní silnici a cesta k němu je zajížďka poměrně náročným terénem, která zdá se celkem velké procento turistů odradí. Zatímco u nedalekého slavného jezerního chrámu Ulun Danu Beratan jsme byli součástí davu, pod vodopádem jsme byli takřka sami.

Líbilo se nám tu natolik, že jsme se sem během měsíce který jsme na Bali strávili vydali dokonce dvakrát. Díky tomu jsme otestovali dvě příchodové cesty které k vodopádu vedou a pokaždé to byl dočista jiný zážitek.

Poprvé jsme vyrazili z vesnice Sekumpul a odtud to nebyl úplně příjemný start. Ještě než jsme dorazili k parkovišti, snažili se nás na každém rohu zastavit a přesvědčit, že dál už žádné parkoviště není. Pak následoval nátlak ať si někoho zaplatíme jako průvodce. Z vesnice Lemukih to bylo úplně jiné. Nikdo nás cestou neobtěžoval, lístek byl několikrát levnější a užili jsme si delší procházku pralesem.

Od té doby, kdy jsme vodopád navštívili (2018) se ale situace změnila. Při psaní článku jsem si ověřovala fakta a názvy vesnic a dočetla jsem se, že z obou dvou přístupových stran je ted cena cca 5x dražší - aktuálně je vstup okolo 12 dolarů na osobu a není možné jít bez průvodce. Podobná situace je zřejmě i na dalších místech, která jsme my navštívili ještě s méně pravidly.

I přes to, ale doporučuji tento vodopád navštívit. Je to vskutku nezapomenutelná podívaná.

Vodopád Gitgit

Přístupová cesta k tomuto vodopádu je jednoduchá. Z parkoviště projdete okolo spousty suvenýr shopů a místňáků, co se vám budou snažit vnutit jako průvodci. Pro návštěvu tohoto vodopádu, ale žádného průvodce nepotřebujete a ani není povinný. Není se tu kde ztratit.

Kouzlo tohoto vodopádu je v přírodě která ho obklopuje. Gitgit jako by vystupoval ze skal a z hory samotné. Je to opravdu krásný, fotogenický vodopád.

Vodopád Aling Aling

Tento vodopád je perfektní pro všechny adrenalinové nadšence. Tady se dosyta vyřádíte, zaplavete si, zaskáčete a dokonce se i sklouznete na přírodní skluzavce. Aling Aling je set několika menších vodopádů na severu Bali a jde o perfektní spot, kde si užít bláznivý den v obklopení přírodou.

Vstup je možný pouze s průvodcem, ale tady se nám zdálo, že se průvodce vyplatí. Přeci jen není nejlepší nápad skákat do neznámé vody. S místňákem, který to tu dokonale zná jsme se cítili daleko bezpečněji.

Booking.com