Baalbek: Místo, kde hrozí všem ženám těhotenství
Vůbec mě nenapadalo, co by se pod pojmem Baalbek mohlo skrývat. Chtěla jsem se nechat překvapit a schválně jsem nezjišťovala, co mě na severovýchodě Libanonu čeká. Baalbek je antický komplex, který jé právem označován za osmý div světa a já už rozumím tomu proč. Učarovaly mi sněhové čepice hor, které na mě mrkaly už z dálky. Na to jaké teplo jsem pocítila, když nás vysypal autobus přímo před bývalým římským městem, se zdály zasněžené vrcholky hor jako ledová útěcha. Z hlavního města Bejrútu nám sem cesta trvala asi jen tři hodiny.
Baalbek je pojmenovaný podle boha Baala. Nacházejí se tu vodní prameny, které mají v některých místech Libanonu doslova cenu zlata. Alexander Veliký se tu dokonce zastavil na jedné ze svých mnoha návštěv a změnil jméno města na Slunečné město nebo-li Heliopole.
Vchod do orientu
Vchod do Baalbeku vypadá spíš, jako kdyby ho sem dovezli přímo z orientu. Hlavní boulevard je plný místních a všude kolem posedávají libanonci před obchody a kavárnami. Každý vás pozdraví a snaží se s vámi prohodit pár slov. Nabízejí vám tu malé šálky s velmi silnou vařenou kávou a tradiční libanonskou kuchyní. Muži opékají masové kebaby na grilech, na motorkách se tu prohánějí malí kluci, aby rozváželi zboží do obchodů a ženy zahalené v černých oděvech, kterými prosvítají jen oči, nakupují všechno, co jim přijde pod ruku.
Mešita Sajda Chawla
Mešita stojící těsně před centrem samotného římského města Baalbeku má okouzlující až zářivě tyrkysovou barvu. Podle pověsti je tu pochovaná dcera Imáma Husejna, vnuka proroka Mohammeda, který sem před mnoha stoletími přinesl islám. Je to stejné poutní místo pro muslimské šíity jako třeba svatyně v Iránu.
Kámen těhotných žen
V Baalbeku se nachází největší opracovaný kámen na světě, i když leží mimo centrum celého města. Je dlouhý neuvěřitelných jedenadvacet metrů a podle legendy sem přicházejí ženy s prosbou, aby otěhotněly. Prý stačí jediný dotek, který ženě přinese štěstí a především zdraví dítěte. Okukovala jsem ho pozorně ze všech stran, ale bála se ho jen letmo dotknout, co kdyby na tom něco bylo pravdy? Doma už mám děti čtyři a přijít do jiného stavu díky balvanu z Libanonu by nebylo nic příjemného.
Skutečný nádech starověku
Hned za ruinami Venušina chrámu je skutečná brána do starověku, ležící nad krkolomnými kamennými schody. Otevře se vám pohled na malé kamenem vydlážděné nádvoří, kde stojí nádherný cedrový strom, i když je tento národní strom dnes v Libanonu spíše vzácností. Kdysi tu bývaly na každém kroku, ale dnes jsou spíše jen v přírodních rezervacích. Všechny vypotřebovali na výroby lodí z kvalitního cedrového dřeva.
Oběť bohu Jupiterovi
Jupiterova svatyně s šestiúhelníkovým půdorysem vznikla už v 1. století a byla ve středověku tak významná, že se tu srocovaly doslova davy lidí. Dnes je to volné prostranství s kameny, kde jsou vyryta jména lidí a bohů na oltářích. Tady mohli všichni příchozí svému božstvu nosit oběti v podobě zvířat a obětovat za pomoci místních kněží. Ještě dnes jsou tu sloupové pozůstatky s hlavami medúz nebo mocného Tritóna.
Bakchův chrám
Bezesporu největším, nejkrásnějším a prostě ve všem nej je v Baalbeku chrám boha Bakcha. Antického boha úrody a vína, syna lidské Semelé a boha Dia, kterému dějiny připisují objevení vinné révy. Jeho chrámu se tady v Baalbeku sice říká Malý chrám, ale ve skutečnosti je daleko větší než například athénský Parthenón. Navíc je i perfektně zachovalý. Stále stojí na svém místě ve své skutečné a původní úchvatné velikosti.
Barbora Walterová Benešová | 28.7.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
10,6°C
|
Předpověď počasí |