LIBANON
Podle encyklopedie je Libanon stát na Blízkém Východě, při východním pobřeží Středozemního moře. Hraničí na východě se Sýrií a na jihu s Izraelem. Já ovšem v těch jedenácti tisících kilometrech čtverečních vidím něco daleko většího. Představte si jejich národní strom - cedr, dlouhověký, jehličnatý a stálezelený strom, který dorůstá do naprosto obřích rozměrů. Název Libanon existuje už 4000 let a jen v bibli je zmíněn jedenasedmdesátkrát. A stejnou dlouhověkou historii má i ten cedr. I o něj se zmiňují ve své hymně: „Tato sláva této cedry, je symbolem na konci epochy…“
Před vstupem na libanonskou půdu
Vzhledem k událostem v posledních letech nedoporučuje v současné době české ministerstvo zahraničí cestu do Libanonu, pokud to není nezbytné! Před časem unesli pět českých občanů a zřejmě to souvisí a mafií a pašeráky. Všichni zmizeli v údolí Bikáa u syrských hranic, které je nechvalně známé pěstováním rostlin obsahujících omamné látky. I proto v případě všech cest do Libanonu ministerstvo důrazně doporučuje ohlásit pobyt v zemi zastupitelskému úřadu v Bejrútu a zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD.
Povinná směna valut tu v podstatě neexistuje, jejich vývoz ani dovoz není zákonem nijak omezen. Kromě místní libanonské libry je zákonným platidlem tady také americký dolar a v současné době platí pevně stanovený kurz. Jeden dolar je za 1500 libanonských liber.
Při vstupu na území Libanonu i při odjezdu musíte vyplnit vstupní a výstupní karta, kde musíte vyplnit nejen osobní údaje, ale i místo ubytování. A pozor, váš cestovní doklad nesmí obsahovat razítko žádného hraničního přechodu do Izraele, kvůli stále probíhajícímu válečnému stavu. A pokud budete chtít řídit auto, musíte mít nejen náš český řidičák, ale i ten mezinárodní. Pro Libanon je platný takzvaný „ženevský vzor“.
Víra v odlišné bohy
Většina lidí žije v hlavním městě a pohoří kolem Bejrútu. Hory podle, kterých se celý stát jmenuje – Libanon, musí jednoznačně uchvátit každého svou monstrózností a romantickými zasněženými vrcholky. Libanonci jsou rozdělení do sedmnácti náboženských komunit, převážně muslimské obyvatelstvo a menší část židů a křesťanů. Mají stejné zvyky, navštěvují stejná místa a žijí v jednom státě, ale každý věří v jiného Boha. Většina Arabů je z bohatých zemí Perského zálivu a do této relativně tolerantní země přijíždějí si pořádně zařádit.
Nebezpečí pro turisty?
Vztahy s Izraelem jsou stále napjaté, proto cestování na jih země do okolí hranic, může být ještě nebezpečné. Oblast je pod kontrolou OSN a vstup je sem možný pouze na povolení. I když tento 250 kilometrů dlouhý stát není stále ještě typicky turistickou zemí a leží nedaleko syrské pouště, najdete tu i v horách přesahujících výšku 3000 metrů nad mořem podmínky pro lyžování a zimní sporty. Sám Libanon žádnou poušť ani nemá. Za to se pyšní přírodními zátokami, skalními útesy a zlatými plážemi. Návštěvníky nejoblíbenější je mimo Bejrútu jistě i osmý div světa antického komplexu Baalbeku, který se nachází na severovýchodě země.
Zdravotnická péče
V případě nemoci nebo jakéhokoli úrazu se nemusíte bát. Zdravotnictví je na velmi dobré úrovni a zásobování místní husté sítě lékáren je velmi dobré. Jen si dejte pozor a nechte se pořádně pojistit před odjezdem. Veškerá péče se musí hradit v hotovosti na místě a ceny jsou tu opravdu vysoké. Proto pozor i na místní kuchyni, pokud na ni nejste zvyklí, pití objednávejte jen v lahvi a jídlo jedině pečené nebo vařené, abyste se vyhnuli zažívacím potížím.
Barbora Walterová Benešová | 7.3.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
17,5°C
|
Předpověď počasí |