Letem světem Japonskem

Hirošima (Japonsko)
Hirošima (Japonsko)

Zájezd právě sem je určen nejen pro milovníky starobylých kultur, které došly konfrontace s Evropou až teprve relativně nedávno. Líbit se tu bude i všem těm, kteří obdivují panenskou přírodu, mají rádi dopravu přesně načas a dovedou se zamilovat do další zajímavé kuchyně. A to je pořád jen střípek celé pravdy, když se řekne Japonsko. Skutečnost je totiž ještě mnohem pestřejší…

Historická města, ale třeba také ojedinělé gurmánské zážitky

Moderní Japonsko má mnoho podob, je to třeba historické centrum Tokia nebo výlet lodí kolem hory Fudži. Ale také rybí trh Cukidži, svého druhu největší na světě nebo Ósaka, kde do detailu poznáte japonskou kuchyni. Milovníkům přírody se pak určitě zalíbí národní park Hakone, proslulý nejen četnými termálními prameny. V Japonsku roste asi šest tisíc druhů rostlin, na jihu najdeme subtropickou flóru a na severu jehličnany, podobně jako u nás. Na jaře vám pak učarují všudypřítomné sakury, které jsou ještě o úroveň výše než šeříky, tolik typické pro středoevropský prostor. Horské lázně na severu země, kde se rozkošnicky koupe skupina sněžných makaků nebo pár jelenů sika.

Představme si právě Tokio, dříve – za časů samurajů – zvané také Edo. Velkoměsto, kde žije dokonce více než třicet milionů lidí a které Japonci nepovažují za jeden celek. Neustále se něco děje, městský ruch je tu vidět ve dne v noci. Císařský palác, buddhistický chrám Sensó-dži a mnoho dalších památek. Snad jen škoda zemětřesení a spojeneckého bombardování za válečných let, protože jinak by se z historie Tokia zachovalo jistě více. Tokijská zahrada Happoen nebo park Ueno nabídnou potřebnou chvilku oddechu. A kam se ještě vydat dál?

Někdejší hlavní město, kudy proudila historie od osmého století

Kjóto bylo hlavním městem Japonců už od roku 794, jeho kulturní význam je opravdu nesmírný. Předválečné budovy, tradičně barevná japonská architektura snoubící se s asijským smyslem pro dokonalou geometrii.  Zlatý pavilon, císařský palác, obydlený ve středověku největšími muži Japonska, chrám Šunkoin, ale také svatyně Kamo, to je jen malá ochutnávka ze všech perel města, kde zejména podzim hraje všemi barvami.

Zajímavým místem pro milovníky sakrální architektury jsou i chrámy v Nikkó, horském městě vzdáleném asi 140 kilometrů od Tokia, kde žije jen asi sto tisíc lidí. Chrámy Futarasan a Rinnódži jsou už prakticky dvě dekády na seznamu UNESCO. S českým průvodcem a originálním programem se zkrátka budete bavit, ale je pravdou, že nemusíte v rámci Asie navštívit jenom Japonsko. Dovolená na Bali je také skvělým zážitkem, proloženým krásnými plážemi, lidovými tanci, architekturou, co doslova vezme dech a také přírodou dosud nedotčenou civilizací.

Booking.com