Středověké vesnice a úžasná příroda, to je Svaneti v Gruzii

Typická vesnice v oblasti Svaneti (Gruzie)
Typická vesnice v oblasti Svaneti (Gruzie)

Následující řádky Vás seznámí se Svaneti a možná Vám i dokonce vnuknou inspiraci na případný výlet. Tato nádherná oblast Gruzie se může pyšnit středověkými vesnicemi a dechberoucí přírodou. Pokud Vás však zajímají obecné informace o Gruzii okořeněné o pár rad a tipů neváhejte si přečíst i TENTO článek.

Pár slov na úvod…

Svaneti je historická provincie, která se nachází v severozápadní části Gruzie. Celá oblast se nachází ve vysoké nadmořské výšce a naleznete tu i nejvyšší horu Gruzie – Šchara, která dosahuje úctyhodné výšky 5201 m n.m.

Turisté toto místo vyhledávají kvůli netknuté přírodě a fantastickým výhledům, ve kterých dominuje především horská hradba Kavkaz. Svaneti je ale také známá svou historií, celá oblast je totiž poseta mohutnými kamennými věžemi, které plnily ve středověku primárně obrannou funkci. I nyní jsou některé stále obydlené a z těch ostatních si obyvatelé například vytvořili chlívy pro dobytek.

Svaneti se dělí na dvě části (horní a dolní). Hlavním turistickým centrem se stalo městečko Mestia, které poskytuje cestovatelům opravdu skvělé zázemí. Je tu k dispozici turistické INFO centrum i dostatek míst k přespání. Naleznete tu i pár menších obchodů, takže si zde můžete doplnit zásoby jídla a pití.

Krom středověkých věží na každém rohu jsou pro Svaneti typické také rozsáhlé zelené pastviny s pasoucím se dobytkem.

Doprava do Svaneti

Jediný dopravní prostředek, který Vás přemístí do této vysokohorské oblasti, jsou maršrutky, dodávky předělané na miniautobusy. V každém větším městě tu na ně narazíte. Stačí si pouze najít tu, která má za předním sklem název místa, kam se potřebujete dopravit.

TIP: Cenu a přesný cíl cesty si vždy s řidičem vyjednejte před nástupem do maršrutky, vyhnete se pak zbytečným nepříjemnostem.

Cesta do Svaneti je podél řeky Inguri. Už během samotné cesty se setkáte se spoustou úchvatných výhledů na krajinu.

Co si nenechat ujít ve Svaneti

Ledovec Chalaadi

Z městečka Mestia se vydejte proti toku řeky Mestiachala, která protéká samotnou Mestií, až narazíte na přítok, řeku Chalaadi. Ano řeka Chalaadi nese název podle ledovce, ze kterého vytéká. Nyní už stačí pouze překonat lávku přes vodu a pokračovat proti proudu řeky Chalaadi. Počítejte, že cesta z Mestie k ledovci trvá cca 3 hodiny chůze.

TIP: Dbejte na bezpečnou vzdálenost od ledovce. Pohyb ledovce uvolňuje ze svahu kameny a ty s velkou rychlostí dopadají všude kolem.  

I cesta je cíl

Pro Svaneti toto známé slovní spojení platí dvojnásob. Cesta přes každou horskou vesničku je zážitkem. Velké obranné středověké věže spolu se zasněženými vrcholky hor pohoří Kavkaz se Vám bezesporu vryjí do paměti a budete na tyto nádherné výhledy zaručeně ještě dlouho vzpomínat.

I zdolání každého kopce je zde výjimečné, každý Vás totiž odmění rozhledem po zdejší dechberoucí krajině.

TIP: Nebraňte se kontaktu s místními. Jejich pohostinnost je pověstná. Můžete od nich dostat například TIP na výlet, nebo zdarma ochutnávku domácího vína, či silné pálenky, kterou nazývají CHACHA (čteno „čača“).   

Zaujala i Vás tato oblast Gruzie?

Booking.com