Burgos aneb město, kde sídlili kastilští panovníci i frankistická vláda
Srdce historické Kastilie, které zdobí katedrála a mohutný hrad. Burgos, nedaleko nějž přišel na svět třeba proslulý El Cid, se stal významnou zastávkou na cestě do Santiaga de Compostella, kterou mnozí věřící znají jako Cesta svatého Jakuba. Současný Burgos má přes 175 tisíc obyvatel a nejbližšími velkými centry jsou například Bilbao nebo Valladolid. Co na nás tedy zajímavého čeká na rozhraní kastilského a baskického světa?
Tisícileté osídlení Burgosu dokazují archeologové
Leží na opravdu zajímavém místě, totéž si mysleli už antičtí národové. První známé trvalé osídlení se píše minimálně šest tisíc let do historie, pokud jde však o moderní historii města, založil ho jistý Diego Rodríguez Porcelos v roce 884. Burgo je španělsky pevnost, takže jak už název napovídá, mělo jít o hráz proti postupujícím muslimským šikům. Král Alfons III. byl s výsledkem spokojen, a přestože se město dostalo pod přímou svrchovanost Leónu, postupně dostalo roli metropole. Hlavním městem Kastilie byl Burgos mezi léty 1073 a 1492, kdy štafetu přebírá Valladolid a koná se velkolepá královská svatba. Ale tu historii jistě dobře znáte…
Když se přeneseme do modernější historie, stal se Burgos opěrným bodem frankistické moci a občanskou válku připomíná dodnes velké muzeum. Připomeňme ale i hrdinství El Cida, který v tomto městě mnohé zažil a je pohřben i se svou milovanou ženou v místní katedrále. Gotická stavba stojí na místě někdejšího románského kostela, se stavbou se začalo v roce 1221 a za necelá čtyři desetiletí bylo vysvěceno, ale zdaleka ještě ne dokončeno. Sídlo biskupa si přeci žádalo nejen rychlost, ale také eleganci? To přitom probíhala nákladná válka s Maury a běh dějin se po bitvě u Las Navas de Tolosa v roce 2012 navždy změnil, tedy alespoň pro Pyrenejský poloostrov.
Od šestnáctého století sídlí v Burgosu arcibiskup
Katedrála s dvojitou věží, které se pnou do výše osmdesáti metrů. Vskutku honosné zázemí pro arcibiskupy, že? Právem patří na seznam UNESCO, nabídne gotický design a přímo od ní pak vede cesta ulicí Paloma do historického srdce Burgosu. Tam najdeme mimo jiné i jezdecký pomník El Cida, který vznikl v roce 1954 díky mistrovským rukám Juana Cristobala Gonzáleze Quesady. Ale čekají na vás i gastronomické speciality, ústřicové hody a další zajímavosti.
TIP O Burgosu se můžete více dozvědět i v dalších článcích na našem webu:
- Burgos – město hrdiny El Cida
- Burgos - fotogalerie z roku 2016
Milovníci kamenných návrší, hradů, ze kterých je krásný pohled na město a do údolí, se budou právě v Burgosu také cítit velmi příjemně. Hrad se nachází na kopci San Miguel 75 metrů nad městem, nadmořská výška je pak 981 metrů. Dá se předpokládat, že své opevnění tu měli už Vizigóti nebo Římané. Hrad se staletími postupně rozrůstal, jak sílila moc kastilských králů. Bohužel, francouzští vojáci na ústupu po válce v roce 1813 se rozhodli vyhodit stavbu do povětří a bohužel se jim to do značné míry podařilo.
Dva kláštery a spoustu zelených ploch
Burgos, to je také město klášterů – kartuziáni tu mají Cartuja de Miraflores, poblíž řeky Arlazón se zase rozprostírá Monasterio de las Huelgas, který patří cisterciáckým jeptiškám. A co nějaký zástupce novější architektury? Je to třeba muzeum věnované lidské evoluci, které bylo otevřeno v roce 2010 a zahrnuje pětadvacítku velkoformátových projekcí, padesát videí a řadu speciálních efektů. Pokud máte rádi i městskou zeleň, v Burgosu rozhodně nechybí. Castle Park nebo také Parque del Castillo vznikl v padesátých letech, Fuentes Blancas je jedním z nejnavštěvovanějších a lemuje břeh řeky Arlanzón. Pro někoho může být Madrid úplně jiným zážitkem, ale Burgos má své nevšední kouzlo, což potvrdí každý, kdo jej navštívil…
Marek Kos | 22.11.2021
Aktuální počasí v destinaci
|
11,3°C
|
Předpověď počasí |