Tokaj - hlavní město maďarského vína
Toto malebné pětitisícové město je světoznámé hlavně díky tamnímu vínu, které je odborníky pravidelně hodnoceno jako jedno z nejlepších na světě. Vinné hrozny se zde pěstují již takřka tisíc let a během té doby tamní vinaři propracovali svůj produkt takřka k dokonalosti. Město Tokaj se rozkládá v severní části Maďarska, padesát kilometrů od Miskolce a vlastně tedy poměrně blízko od slovenských hranic. Kraj, kterým protéká jedna z největších maďarských řek, Tisa, je opravdu malebný. Město bylo poprvé v pramenech zmíněno v polovině čtrnáctého století, kdy se začal znovu stavět hrad Diósgyör, poničený mezi léty 1241 a 1242 při mongolské invazi.
V druhé polovině patnáctého století se pak stal Tokaj královskou državou, uherskou korunu totiž získal Matyáš Hunyadi. V roce 1705 ale bohužel přikázal František II. Rákoczy, aby byl Diósgyör rozbořen a dnes si tak můžeme prohlédnout jen trosky jeho někdejší slávy. Město pak prosperovalo hlavně v devatenáctém věku, vrchol přišel krátce po rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867. Obě světové války ale Tokaj, stejně jako celé Maďarsko, dosti poničily. Roli hlavního producenta vína pak převzalo město s vysoce krkolomným názvem Sátoraljaújhely, Tokaj postupně ztratil nejen status města, ale i svou někdejší slávu. Nové etapy své historie se Tokaj dočkal po roce 1986. Tehdy se stala pětitisícová lokalita znovu městem a začala přitahovat i mnohé turisty, v současné době se dá opět hovořit o velké prosperitě celého regionu. A nejde jen o víno, obdivovat lze i sochu krále Štěpána I., na krátký výlet si můžete vyrazit na nedaleký vrch Tokaj, tyčící se do výše 515 metrů nad mořem, po němž získalo město svůj název a najdete zde i pamětní desky upomínající na návštěvu slavného básníka a slovenského obrozence Jána Kollára. Na hlavním náměstí pak najdeme římskokatolický kostel z roku 1912, podstatně starší je ale ortodoxní stavba stejného rázu. A až vás tohle zmůže, můžete zavítat do sklepu Rákoczy, jenž se svou délkou půldruhého kilometru a dvaceti tisíci litry uskladněného vína hraje prim v celém širém okolí. Poznáte jej snadno, naproti němu je postavena socha antického boha vína, zábavy a všech možných neřestí Bakchanta…
Nedaleko Tokaje se nachází i Tarcal, který je se svými třemi tisíci obyvateli jen o něco menší než jeho věhlasnější kolega. Tarcal byl dlouhá léta vlastněný rodem Andrássy, a kromě dvou kostelů a synagogy, které zaujmou hlavně milovníky architektonické nádhery, je proslulý zejména nejkvalitnějšími hrozny celé Tokajské oblasti. V této slavné oblasti leží i Sárospatak, kde lze navštívit původně obranný hrad Rákoczi, patřící v minulosti stejnojmenné uherské šlechtě. Sárospatak je důležitý i pro české dějiny, Jan Ámos Komenský zde totiž sepsal svá dvě nejslavnější díla – Orbis Pictus a Schola ludus (čili Svět v obrazech a Škola hrou).
Marek Kos | 2.8.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
3,8°C
|
Předpověď počasí |