Bukurešť je metropolí Rumunska
Rumunsko, s hlavním městem Bukurešť, sice není zase až tak oblíbená destinace, ale má jistě co nabídnout. Historické centrum a mnoho muzeí stojí za návštěvu, stejně jako kláštery, hrady a zámky v okolí. A pokud byste nevěděli, co dělat v Rumunsku, doporučuji nějaký výšlap na hory!
Doprava do Bukurešti
Do Bukurešti se dostanete letecky za necelé 2 hodinky. Z Prahy létá přímo Czech Airlines nebo Tarom, s přestupem i třeba Air France, Wizzair nebo Lufthansa. Letiště je od centra Bukurešti vzdálené cca 20 km. Nejlevněji a nejrychleji se do města dostanete autobusem (cca 45 minut). Nebo je tu poté i vlak, ale vlakové nádraží leží cca 1 km od letiště. Krajním řešením může být i taxi, ale dejte si pozor, velmi často se tu taxikáři snaží okrást turisty.
Aktivity v Bukurešti
Bukurešť je relativně rozlehlé město s cca 2 000 000 obyvatel. Řadí se tak mezi 10 největších a nejlidnatějších hlavních měst Evropské unie. Bukurešť je dnes velmi oblíbená mezi studenty, kteří sem jezdí na stáže, studia nebo za prací. I proto je Bukurešť dost kosmopolitní a na turistických místech tudíž nemáte problém se tu domluvit anglicky nebo francouzsky.
Pro návštěvu turistických míst Bukurešti doporučuji se účastnit Free walking tour. Jedná se o prohlídku města s místním průvodcem (povětšinou studenti VŠ) v angličtině. Prohlídka města je za dobrovolné vstupné a může se připojit každý, kdo má zájem. Já jsem v Bukurešti tuto prohlídku absolvovala snad úplně poprvé a poté jsem se účastnila i v dalších evropských městech.
Během meziválečného období byla Bukurešť nazývána jako Paříž Východu. Bylo to díky obrovským bulvárům, luxusním butikům a zeleným parkům. Dnes se dle mnoha anket jedná o jedno z nejošklivějších měst Evropy vůbec. A to vše díky místnímu exdiktátorovi Ceausescovi, který dal městu, co proto. Vystavěl tu obrovský Palác parlamentu, který je po Pentagonu 2. největší budova světa. Zničil tím tak mnoho zeleně a obyvatelé se z této části města museli zcela odstěhovat. Doporučuji návštěvu interiérů paláce, i když uvidíte jen malé procento z celkové velikosti budovy, návštěva vám dost otevře oči. Návštěva paláce je dle mého názoru nutná, jelikož se jedná o symbol města a zároveň symbol kruté minulosti.
V prohlídce města můžete dále pokračovat do historického jádra Lipscani, kde je možné spatřit ruiny středověkého soudu a kostely. Je to také místo mnoha restaurací, klubů a barů pro mladé. V centru města můžete také navštívit mnoho zajímavých muzeí, jako např. Národní historické muzeum, skanzenové etnografické muzeum Dimitrie Gusti a mnoho dalších. Nedaleký Vítězný oblouk je jednou z dominant města. Univerzitní náměstí je místem, kde se dnes schází mnoho mladých a vládne tu moc fajn atmosféra.
Ač se to nezdá, Bukurešť patří mezi nejbezpečnější města Evropy vůbec. Jediné nebezpečí tu jsou okrádající řidiči taxíků. Mnoho budov je tu v posledních letech rekonstruováno nebo znovu stavěno. Bukurešť se snaží odprostit od minulosti a začít znovu. Místní jsou moc rádi za to, že země je v Evropské unii a teď se připravují i pro vstup do Schengenského prostoru.
Cestu do Bukurešti doporučuji, i přesto, že jsou zcela jistě mnohem hezčí místa v Rumunsko. Bukurešť je místo, kde se v minulosti odehrálo mnoho důležitých aktů a činů. Na prohlídku města vám budou zcela jistě stačit 2-3 dny, s návštěvou muzeí max. 4 dny a poté se můžete přesunout do hor nebo prozkoumat místní hrady a zámky.
Martina Koşar | 25.10.2023
Aktuální počasí v destinaci
|
3,4°C
|
Předpověď počasí |