Žluté Alžírsko poseté dunami a pouštními úkazy

Berber (Alžírsko)
Berber (Alžírsko)

Motto Alžírska: “From the people and for the people”. Žlutá a dunami posetá země, tak na první pohled vypadá Alžírsko. V jejich dunách a žlutých píscích je ovšem skryta nádherná architektura pouštních městeček a bohatá kultura. Alžírsko je zcela pohlceno Saharou. Největší poušť světa, která má rozlohu 9 milionů km² a zaujímá téměř stejnou plochu jako Čína nebo USA.  Slovo Sahra znamená v arabštině poušť. Plocha, kterou Sahara zaujímá, má zhruba tvar lichoběžníku. Po rozpadu Súdánu se Alžírsko stalo největším státem Afriky. Bývalá římská obilnice a dnes významný exportér ropy a zemního plynu. Pro turistický ruch je země uzavřená, ale rozhodně má co nabídnout. Oázová městečka lemují hlavně dvě velká písečná moře. Hlavními oázami jsou El-Goléa, Beni Abbés, Timimoun a Grand Erg Oriental na západě a východě. Uprostřed Alžírska se nachází velká datlová oáza Ghardaia. Na výlet do pouště se vydejte ale jedině autem s náhonem 4x4 a nezapomínejte na dostatečnou zásobu vody.

Národní park s Tuaregy

Národní park Ahaggar o rozloze 300 000 km čtverečních je proslulý především horským masivem Ahaggar (nebo také Hoggar), který tvoří vulkanické horniny podobné žule. Vytvářejí zajímavé skalní útvary, které dodávají celé pouštní krajině osobitý ráz. Tuto oblast obývají kočovní Tuaregové. Dnes je jejich území rozděleno mezi Alžírsko, Libyi, Niger, Mali a Burkinu Faso. Tuaregové místo závodních aut prohánějí své velbloudy a obývají pouštní oázy. Jejich černé stany vlají ve větru u plápolajících ohňů. Od ostatních Berberů se liší vzhledem i barvou kůží a podle oblasti, kde žijí. Na severu mají většinou Tuaregové světlou pleť a evropské rysy, na jihu je barva jejich pleti tmavší, někde jejich vzhled dokonce splývá s místním černošským etnikem. Výrazem venkovských tradic jsou každoroční takzvané datlové slavnosti s tanci a závody velbloudů, které pořádají právě i Tuaregové. Když už jsme zmínili Tuaregy, nesmíme zapomenout na konec světa. Assekrem je rudé horké pohoří na saharské poušti. Assekrem znamená v jazyce Tuaregů Konec světa a přesně tak si každý návštěvník této oblasti musí připadat. Vysoko v horách krajinu tvoří poušť s podivnými skalními útvary bizarních tvarů. Do těchto končin se dá dostat jedině teréňákem 4x4 a připravte se na dlouhou a náročnou cestu.

Poušť (Alžírsko)

Tin Bider

Velkou záhadou severu Sahary je populární kráter Tin Bider, nachází se v Tamanrassetu v jižní oblasti Alžírska. Kráter po dopadu meteoru má 6 kilometrů v průměru a jeho věk se odhaduje asi na 70 milionů let (Křída nebo možná mladší). Kráter není přikrytý nánosem zeminy a je dobře viditelný. Je to velice zajímavý přírodní úkaz! Hloubka kráteru je 500 metrů. Pod kráterem je sopka, ale žádná sopečná činnost není známa. Vědci se snaží zkoumat tento kráter, ale neodvažují se tam vstoupit, právě kvůli zmiňované sopce.

Národní park Tassili n'Ajjer

Národní park se rozkládá na jihovýchodě Alžírska, v hornaté oblasti Sahary. Skály jsou tvořeny pískovcem, z něhož působením větru vznikly zajímavé útvary: některé připomínají les, jiné zase brány. Značná část pohoří je součástí národního parku Tassili n'Ajjer, který byl v roce 1982 vyhlášen součástí světového dědictví UNESCO. Tamější skály a jeskyně se proslavily ve 30. letech minulého století, kdy byly objeveny pravěké kresby. Od té doby jich v této lokalitě archeologové napočítali okolo 15 tisíc. Tato oblast byla osídlena zhruba už od roku 10 000 př. n. l. Kromě kreseb jsou tam i zajímavé skalní útvary z pískovce.

Booking.com