Zámek Hohenschwangau

Zámek Hohenschwangau (Německo)
Zámek Hohenschwangau (Německo)

Zámek Hohenschwangau se nachází nedaleko města Füssen v kraji Ostallgäu v jihozápadním Bavorsku u malé obce Hohenschwangau, při hranicích s Rakouskem. Ročně sem zavítá více než tři sta tisíc návštěvníků, otevřeno je po celý rok – mezi devátou a osmnáctou hodinou od dubna do září a desátou a šestnáctou od října do března. Samostatná vstupenka Vás vyjde na dvanáct eur, v kombinaci s nedalekým zámkem Neuschwanstein zaplatíte o celých jedenáct eur více. Děti do dvanácti let mají návštěvu zdarma. Prohlídka trvá zhruba půl hodiny a je možný i její doprovod v českém jazyce, nicméně jen ve formě audio guide. Návštěvy jistě nebudete litovat ani proto, že zde budete mít krásný výhled na okolí, jemuž dominují blízká jezera Schwansee a Alpsee.

Zámek Hohenschwangau (Německo)

Hrad v Hohenschwangau byl postaven na zbytcích někdejší pevnosti Schuangau ve 12. století. Pro Němce je to přímo magické místo, na své první římské cestě se tu zastavil i císař Friedrich Barbarossa a zdejší místo je také spojováno s legendami opředenou postavou rytíře Lohengrina. Jelikož ale v šestnáctém století rod místních pánů vymřel, hrad začal postupně dosti chátrat. Poloha někdejšího majestátního hradu a místní malebné okolí se ale zalíbilo Maxmiliánovi II., jenž si do jeho okolí vyšel na procházku a doslova se zamiloval do zdejší krajiny. V roce 1832 koupil ruiny hradu do osobního vlastnictví a do roku 1855 zde vyrostl pod taktovkou italského architekta Domenica Quaglia (a později jeho rakouských následovníků Josepha Daniela Ohlmüllera a Georga Friedricha Zieblanda) majestátní novogotický hrad.

Zámek Hohenschwangau (Německo)

Samotný zámek je pak poměrně malý. Šlo totiž o Maxmiliánovo letní sídlo, nikoliv klasickou královskou rezidenci a odpovídá tomu i vybavení interiéru. Stěny zdobí malby s motivy z německé mytologie, v sále Labutích rytířů jsou vypodobněny postavy legendárních hrdinů Lohengrina a Parsifala. Na zámku Hohenschwangau pobýval nějakou dobu na pozvání Maxmiliána II. i hudební skladatel Richard Wagner, jenž se o tématiku německých a severských hrdinských ság velmi zajímal, stejně jako pozdější vladař Ludvík II., který se raději před světským panováním ukrýval do světa kultury, umění a bezbřehé fantazie. Prakticky všechno vnitřní zařízení zámku pochází z období Biedermeieru, které se mírně odlišuje od pozdního romantického stylu. V jednotlivých místnostech si mohou návštěvníci zblízka prohlédnout každodennost královského života. Například ložnice královny Marie (matky Ludvíka II.), se běžně nazývá „orientální místnost“. Panovnickému rodu šlo totiž o to, aby si připomenul svou cestu do Řecka a Turecka – a povedlo se to famózně, vše působí dokonale autenticky.

Pokud hledáte další zajímavá místa v Německu, které stojí za návštěvu tak se vypravte na hrad Eltz. Hrad Eltz se vypíná nad řekou Moselou nedaleko města Koblenz.


Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu - inzerátu sestávajícího se z titulku, odkazu a krátkého textu. Vložit inzerát.

Komentáře
Booking.com