Bodamské jezero - skvost mezi evropskou pevninou

Uzoučké uličky v Lindau italského charakteru, bubnují vodopád u Schaffhausenu, květinový Ostrov Mainau, přístaviště s přitažlivou sochou v Konstanz, příjemné klima a alpské panorama vzpínajících se, zasněžených alpských vrcholků nad pomněnkově zbarveným Bodamským jezerem.

Jezero v trojúhelníkovém obvodu

Bodamské jezero zaujímá plochu 536 km2. Je dlouhé 62 km, široké 13 km a hluboké až 254 km. Pobřežní pás se táhne do délky 250 km. Jezero si dělí tři státy: Německo, Rakousko a Švýcarsko, přičemž 2/3 břehu se rozpínají na německé straně. Součást modrého skvostu tvoří tři ostrovy: Lindau, Reichenau, Mainau.

Alpské panorama z ostrova Lindau

Ostrov Lindau leží 180 km od Mnichova. Šarmantní přístaviště střeží šestimetrová lví socha, hledící k švýcarskému břehu. Noční scenérii obohacuje osvícený maják se 139 schody z roku 1856. Nezapomeňte ochutnat bezkonkurenční ostrovní věhlasně známou mátovo-citronovou zmrzlinu v kavárně nedaleko náměstí s výhledem na zasněžené Alpy na druhé straně jezera.

Květinový ostrov v objetí motýlích křídel

Ostrov Mainau (Mavno), přezdívaný jako „Květinový ostrov“, se svými 45 ha a 180 obyvateli, zkrásňují všudypřítomné tulipánové lány, různobarevné orchidee, narcisové parky, zahrady s trnitými a baculatými růžemi i kvetoucí rododendrony, hortenzie či luční kvítí. Otevírací hodiny ostrovní bodamské květiny se řídí  prvními ranními paprsky a brána se zavírá se západem slunce. Ostrov se chlubí grandiózním motýlím domem s kuklí chodbou.

Ženská krása na břehu Konstanze

Největší německé městečko v blízkosti Bodamského jezera nese název Konstanz a chlubí se příjemným klimatem. Úchvatné přístaviště s monumentální ženskou sochou „Imperia“ od Petera Lenka, který se nechal inspirovat Honoré Balzacem. Elegantní silueta se ženskými křivkami drží sošku krále a papeže. Město kooperuje s českým městem Tábor.

Z Ameriky do Německa: zeď splněných snů

„Before I die …“ aneb zeď splněných přání vznikla na základě myšlenky Candy Chang v americkém New Orleans. Nešťastný osud přiměl Candy k projektu velkých i malých přání. Projekt se rozšířil do několika desítek zemí světa. V Kostnici vyrostla zeď mezi přístavem a vlakovým nádražím. Až půjdeš okolo, nezapomeň připsat svůj životní sen.

Největší evropské vodopády Rheinfall am Schaffhausen

Na horním toku Rýnu (Rhein), 5 km od švýcarského městečka Schaffhausen a 60 km od německé Kostnice najdete bizarní hučící spád vody. Rýnské bublající kadeře zvané Rheinfall jsou 150 m široké, 23 m vysoké a až 13m hluboké. Kolem dvou skalnatých vrchů, které leží v srdci vodopádů, se za 1 sekundu převalí 750 kubíků vody. Vznik rýnského úkazu se datuje k tání ledovců před 500 000 lety.

Bodamská kulisa s příležitostmi

Málokdo ví, že Bodamské jezero vzniklo na základě tání ledovců a tvoří ho Obersee, Überlinger See, Gnadensee, Zellersee a Untersee. Modrý smaragd nabízí kulturní, sportovní i zážitkovou turistiku pro samotáře, dobrodruhy i rodiny s dětmi.

Tip: Kolem jezera je ve většině městečkách omezena rychlost na 30 km/hod. Nepodceňujte to. Pravidla silničního provozu kontrolují a řídí, všudypřítomné, velmi dobře maskované, „foťáčky“.

Booking.com