Katedrála svaté Stošije v Zadaru

Katedrála svaté Anastázie
Katedrála svaté Anastázie "Sveta Stošija" v Zadaru (Chorvatsko)

Trojlodní katedrála svaté Anastázie v chorvatském Zadaru je největší církevní stavbou v Dalmácii a byla také nedávno zařazena na seznamy UNESCO. Původní křesťanský svatostánek pocházel z pátého století, na jeho místě se ve dvanáctém století začala stavět právě tato katedrála. Vyniká přebohatě zdobeným interiérem, oltář pochází z barokního období a rozhodně je na co se dívat.

Vedle katedrála stojí i zvonice, jejíž stavba začala v polovině patnáctého věku. Zajímavá je jistě i tím, že jde o nejvyšší vyhlídkový bod v Zadaru, takže byste si ten výšlap neměli nechat ujít. Vidět budete nejen na celý Zadar, ale i na protilehlý ostrov Ugljan a také vzdálené vrcholky pohoří Velebit (nejvyšší hora Vaganski vrh má nadmořskou výšku hned 1758 metrů).

Katedrála svaté Anastázie "Sveta Stošija" v Zadaru (Chorvatsko)

Svatá Anastázie je s regionem hodně spjatá, její svátek připadá na patnáctý leden a úcty se jí dostává v celém pravoslavném světě. Římanka ze starobylého rodu, která se nešťastně vdala za šlechtice, jenž brzy zemřel, a rozdala všechny své majetky chudině. V roce 304 byla pro své křesťanské vyznání odsouzena k smrti na hranici. Původně byla pohřbena v Konstantinopoli, ale v současné době se nachází její ostatky v bývalé katedrále svatého Petra – dnes katedrále pojmenované právě po této světici.

Katedrála svaté Anastázie "Sveta Stošija" v Zadaru (Chorvatsko)

Katedrála unikla velkému poničení jen o vlásek

Spojenecké bombardování za druhé světové války katedrálu značně poškodilo, baptisterium (křestní kaple) byla zrekonstruována až v roce 1989. Ve třináctém století se také stala cílem nájezdu křižáků putujících do Svaté země, katedrála byla tehdy pobořena a vypálena. Důvod? Uherský panovník neměl prostředky na převoz svých vojsk a vyraboval tak bohatou Zaru (Zadar) a o lup se rozdělil s Benátskou republikou. Katedrála byla rekonstruována až v polovině 14. století. Dnes je ale Zadar opět obnoven v plné své nádheře, rozhodně stojí za návštěvu!

Booking.com