Hrad Malenovice u Zlína

Hrad Malenovice (Česká republika)
Hrad Malenovice (Česká republika)

Kdo někdy zavítá do města Zlín, určitě by kromě místní proslulé architektury v baťovském stylu neměl vynechat ani šest kilometrů vzdálený hrad Malenovice. Tato unikátní stavba kombinuje vícero stavebních slohů.

Hrad Malenovice byl založen už ve čtrnáctém století. O jeho výstavbu se zasloužil především markrabě Jan Jindřich. Ten zde postavil klasické středověké sídlo v gotickém stylu. Už koncem patnáctého století však připadl Tetourům z Tetova, kteří v duchu moderního dění přestavěli hrad v renesančním stylu. Po třicetileté válce ale došlo k další přestavbě, tentokráte do slohu renesančního. Ve stejném období byla založena i velká zahrada zahrnující nejrůznější české i cizokrajné stromy.

Od devatenáctého století dál už ale hrad spíše chátral. I po postoupení Šternberkům byly na hradě prováděny spíše udržovací práce a na přelomu 19. a 20. století reálně hrozilo, že z hradu zůstane pouhá ruina. Zachránila ho však pozemková reforma ve 20. letech. Šternberkové se tehdy zavázali k rekonstrukci výměnou za ponechání větší části pozemků. Skutečně velké opravy se však hrad dočkal až za druhé světové války, a to díky brněnskému památkovému úřadu.

Po válce sloužil hrad krátkou dobu jako správní objekt pro úředníky lesní správy. V roce 1953 ale bylo rozhodnuto o jeho zachování a kompletní opravu. Na tehdejší dobu byly provedeny až nevídané úpravy čítající zpřístupnění hladomorny, ale také restaurace nástěnných maleb. V roce 1957 byl hrad jako součást muzea zpřístupněn veřejnosti. V roce 1998 byly odhaleny některé z původních gotických prvků.

V současné době se v objektu hradu nachází některé expozice Muzea jihovýchodní Moravy, kde je například vystavena i kostra slona. Přístupná je také věž hradu.

V okolí můžete navštívit například nádherný poutní kostel Malenisko u Provodova. Mnozí turisté v této oblasti navštěvují také zámek Vizovice, který se taktéž nachází nedaleko.

Booking.com