Zámek Kroměříž

Marek Kos | 6.12.2017

Mezi nejkrásnější historické budovy, které vám může nabídnout Morava, jednoznačně patří arcibiskupský zámek Kroměříž a k němu přiléhající překrásné zahrady. Od roku 1998 je celý komplex na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zámek jako takový byl postaven roku 1512. Svou dnešní podobu ale získal až v první polovině století sedmnáctého, kdy byl přebudován do renesančního stylu. Ale všechno hezky popořadě.

Na místě dnešního zámku stával od 13. století hrad v gotickém stylu. Jakmile se však dostal k moci arcibiskup Stanislav, byl hrad přestavěn do reprezentativnější podoby zámku. Osud ale umí být krutý, hned v příštím století byl zámek masivně poškozen následky třicetileté války, která neblaze zasáhla celou Kroměříž. Biskup Karel II. však nenechal věci jen tak a povolal přední císařské architekty k rozsáhlé rekonstrukci. Ta uvedla zámek do takové podoby, jak ho známe dnes. Další rána přišla v polovině 18. století, kdy rozsáhlý požár města poškodil část zámku včetně původní věže. Ta byla brzy obnovena, ale historie jí nepřála uchovat se v původní podobě do dnešních dnů. Na konci druhé světové války v roce 1945 vypálili věž prchající vojáci Wehrmachtu. Poškození naštěstí nebyla fatální a věž byla brzy obnovena.

Uvnitř zámku dnes nalezneme rozlehlou obrazárnu, Česká republika má už jen jednu kvalitnější sbírku, a tou je samotná Národní galerie. Celkem zde najdeme přes 500 obrazů. Zámek ale skrývá také jedinečný hudební archiv s mnoha originálními nahrávkami klasické hudby. Vzhledem k určení, kdy byl zámek sídlem biskupů, se zde dochovala také unikátní knihovna s téměř devadesáti tisíci písemností včetně velmi vzácného sakramentáře z 9. století.

Pokud se rozhodnete navštívit tento kraj plný úchvatných scenérií i historických památek, rozhodně si udělejte čas a projděte si i samotné město Kroměříž. Za zmínku jistě stojí i nedaleký zámek Holešov či zámek Chropyně. Pokud máte více času na prozkoumání celého kraje, doporučujeme i královský hrad Buchlov nedaleko Uherského Hradiště.

Booking.com