Malajsie – Finance

Peníze (Malajsie)
Peníze (Malajsie)

Měna: malajský ringgit, dělí se na 100 senů
Kurz: 1$ = 3.18RM, 1RM = 6.28 Kč (5/2014) – aktuální kurz se dozvíte na stránce ČNB.

Bankomaty (ATM) jsou dostupné všude (na www.virtualmalaysia.com je ATM Locator). S sebou vemte dolary, příp. cestovní šeky.

Náklady na pobyt v Malajsii

Na pobyt Malajsie drahá není, cenová hladina je možná jen o něco málo vyšší než v sousedním Thajsku. Cestu samozřejmě prodraží letenka (většina cca 22 000,- Kč). Trochu dražší než poloostrovní část a Sarawak je provincie Sabah.

Kuala Lumpur (Malajsie)

Průměrné denní náklady mohou být cca 15$ – 20$ na osobu a den, je to však samozřejmě individuální. LP uvádí rozpětí pro jídlo 3$-4$, ubytování 8$-20$, denní průměr pro budget 20$-25$.

Naše průměrné denní náklady pro dva lidi byly 28.4$ – ubytování 8$, jídlo 11.7$, doprava 4.4$, ostatní 5.4$. Naše náklady jsou ale v případě Malajsie dost zkreslené, protože jsou pouze z pobytu v Kuala Lumpur. Další položkou byla doprava Bangkok – KL pro 2 osoby za 18.6$. Mimo Kuala Lumpur budou nižší náklady na ubytování a jídlo, zvýší se naopak doprava a vstupy. Dalšími náklady bylo zdravotní cestovní pojištění a letenka (pozn. při odletu z Kuala Lumpur se neplatí žádná odletová taxa).

Co se týče smlouvání – smlouvejte hlavně u „turistických“ záležitostí jako suvenýry na stáncích apod. O jídlo, dopravu ani ubytování se obecně nesmlouvá (nanejvýš v případě zjevného předražení).

K vstupu do většiny národních parků (na Borneu do všech) musí být permit (povolení). Jsou vydávány v návštěvnickém centru, někde zdarma, většinou se ale platí vstupné (nejčastěji 3RM, za foťák 5RM, video 10RM). „Climbing permit“ na Mt. Kinabalu stojí 50RM(+2.5RM pojištění). Ceny na Sarawaku – národní parky vstup 10RM (lze 5-ti vstup 40RM, více-vstup platný 1měsíc 50RM), národní rezervace vstup 3RM (lze koupit 5-ti vstup 10RM, více-vstup platný 1měsíc 30RM), bez povolení je pokuta 1000RM a 6 měsíců vězení !

Kuala Lumpur (Malajsie)

Počítejte s tím, že v Malajsii vás může chytit nákupní horečka – vyplatí se tady koupit např. příslušenství k fotografické technice, v průměru něco cca až o třetinu levněji (jednak je to skutečně levnější a pak zřejmě automaticky odčítají daň). Dále je tady k mání plno „padělků“ světových značek, oblíbené jsou hodinky, sportovní zboží a hlavně nepřeberný výběr CD a DVD.

Obecné informace, rady a tipy naleznete v článku Finance na cestách.

Booking.com