Památník Terezín v slzách minulosti
Tmavě rudé růže a stíny šedých kvádrových kamenů vypráví o událostech, které chceme zapomenout?
Dějiny jsou součástí života. Paměť člověka má široké obzory. Někdy nechceme vzpomínat, protože je to pro nás bolestivé a melancholické. Podívejme se skutečnosti do tváře a poučme se.
Terezínská tvář je plná vyhaslých životů a pochmurných příběhů se smutným koncem. Je to tvář plná proudících slz, hlasitých nářků a urputné bolesti. V České republice neexistuje černější puntík na mapě, který by se zaryl tak hluboko do kořenů našich dějin jako Terezín za druhé světové války.
Město Terezín leží 60 km od naší světověznámé stověžaté Prahy. Z Ústí nad Labem se do Terezína dostanete raz dva za 30 min. Městečko není velké a točitá silnice vás zavede přímo k pevnosti s památníkem. Své vozidlo můžete nechat na velikém placeném parkovišti nebo v některé z bočních silniček.
Památník Terezín byl vybudován roku 1947 k připomenutí památky rasové a politické perzekuce a nacistické okupace. Během Protektorátu Čechy a Morava bylo městečko od června 1940 využíváno nejdříve jako tábor pro nepřející osoby, poté jako vězení, ve kterém bylo do konce druhé světové války zadržováno 32 000 vězňů. Dnes se ocitáme na tichém pietním místě s neobvykle tajemnou atmosférou.
Terezín nebyl vyhlazovacím táborem, ale přesto tu zhasl každý pátý život uvězněného. Místo sloužilo jako přestupní stanice do vyhlazovacích táborů. Zemřelo zde 34 000 lidí na nemoci a hlad.
Procházím se mezi šedivými náhrobky. Fouká jemný vítr a růže se nahýbají doprava, doleva. Zastavuji se u každé kamenné desky. 2386 jmen je vyryto na kvádry, které byly „zasazeny“ před památník Terezína.
Terezínský areál je rozdělen do pěti částí. Malá pevnost a Muzeum ghetta s Magdeburskou kasárnou se využívají především na promítání filmů s autentickou předlohou. Kasárna má podobu výstavního prostoru. Obřadní místnosti a ústřední márnice se nacházejí v tzv. Kolumbáriu. Nechybí ani Modlitebna z doby terezínského ghetta a replika mansardy. Poslední částí je Krematorium.
Prohlídky probíhají od neděle do pondělí. Výklady se konají i cizojazyčně. Jednoduché vstupné obsahuje návštěvu jednoho z objektů a stojí 175 Kč. Kombinovaná vstupenka má hodnotu 215 Kč a zahrnuje Malou pevnost, Muzeum ghetta a Magdeburskou kasárnu. Existují slevy pro děti, studenty, seniory i zvýhodněné rodinné a skupinové vstupné.
Otáčím se za vysokým památníkem se šedivou oponou náhrobních kamenů. Tak působivé nebyly ani arménské kačkary v Noraduzu. Sleduji tmavou oblohu, kde se vlní šedivé mraky a s nimi odplouvá i tajemná atmosféra. Co si ale ponechám, je zajímavý výklad, který mi připoměl jizvy minulosti. Vážím si svobody, kterou mám. Vážím si demokracie. Vážím si volnosti cestovat.
Další zajímavé texty od autorky Šárky Vackové si můžete přečíst na jejím webu www.on-the-continent.com.
Šárka Vacková | 16.2.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
1,6°C
|
Předpověď počasí |