Polsko
Polsko

Bezmála čtyřicetimilionové Polsko máme skoro za humny, přesto sem moc českých turistů nejezdí. Což je ovšem velká škoda, architektonické památky této země společně s krásnou přírodou, kterou reprezentují například Mazurská jezera či pláže (!) u pobřeží Baltského moře, za tu cestu určitě stojí. Ale vezměme to pěkně popořádku.

Současnou polskou metropolí je Varšava, kde žijí necelé dva miliony obyvatel. Její nádhera bohužel dosti utrpěla za druhé světové války, kdy ji Wehrmacht takřka cele srovnal se zemí. Nejvyhledávanější památkou je místní Královský hrad, který byl v roce 1944 zničen, a po třech desetiletích začala jeho nákladná rekonstrukce. Původní verze byla zbudována na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století italskými mistry, díky jejich mravenčí práci vznikl obrovský renesanční komplex s trochou barokních doplňků. Na zájemce tu čeká i zrekonstruovaný královský trůn, zdejší hodinová věž (které se přezdívá i podle autora stavby Zikmunda Vasy – Zikmundova) se pne do výše šedesáti metrů.

Mezi další turistická lákadla se řadí například Palác kultury, vybudovaný v roce 1955. Jde o nejvyšší stavbu v celé Varšavě, měří totiž celých 231 metrů. Unikátní je i budova Velkého divadla, romantické duše zase zaujme takzvaný Palác na vodě, ke kterému náleží i krásný park.

Krakov (Polsko)

Druhé největší město Polska, Krakov, leží – přepočteno na polské vzdálenosti – vlastně poměrně nedaleko českých hranic (je to něco kolem 130 kilometrů). Jedná se o nepsané centrum polské kultury, což dokumentuje například pomník Adama Mickiewicze, předního polského spisovatele, který najdete na náměstí. Je tu také budova druhé nejstarší univerzity v Evropě.

Největší turistické lákadlo Krakova je ale bezesporu hrad Wawel, tyčící se nad řekou Vislou, kde kdysi sídlili (a byli korunováni) i polští králové. Stavět se začal už v desátém století, podobně jako v případě Pražského hradu tu ale bylo opevněné sídlo skoro už od nepaměti. Největší rozkvět čekal Wawel v době Jagellonců, kteří na začátku šestnáctého století dopřáli hradu renesanční přestavbu pod taktovkou italských mistrů. V místní gotické katedrále, která nese jméno svatých Stanislava a Václava, jsou také pohřbeni někteří z polských panovníků.

Krakově ale stojí za to i hlavní náměstí, které navštíví meziročně na dva miliony turistů. Výhodou tohoto města je i to, že nebylo za války výrazněji poničeno a uchovalo si svůj romanticko-historický ráz. Na rušném náměstí se lze projet v kočáře taženém koňmi, ale i navštívit jeden z nejstarších polských kostelů – kostel svatého Vojtěcha z jedenáctého století. Další památnou stavbou sakrálního charakteru je například kostel Panny Marie, který se stavěl na přelomu 14. a 15. století.

Hrad Malbork (Polsko)

Zaujme hned na první pohled – je totiž z červených cihel, interiér pak nabízí přehlídku velkého počtu uměleckých děl. Impozantní je i krakovské městské opevnění – tedy to, co z něj po částečné destrukci v 19. století zbylo. Stavba se jmenuje Barbakan a vypadá tak trochu arabsky…

Čtvrtým největším polským městem je Vratislav (Wroclaw). Je to jedno z nejkrásnějších měst a při cestování po Polsku jej určitě nevynechejte.  Vratislav je městem ostrovů, protože se zde stékají 4 řeky. Město má krásné historické centrum, kterému vévodí Trhové náměstí a všude jsou trpaslíci. Malých sošek trpaslíků je po městě několik stovek a jsou nevšedním zpestřením při prohlídce tohoto města.

Největší cihlová stavba světa, to je hrad Malbork, původně patřící křižákům. Gotická tvrz zaujímá plochu více než 250 hektarů. Najdete ji na severu Polska, poblíž stejnojmenného městečka.

Mezi zajímavá místa v Polsku se řadí i solný důl ve Wieliczce, který byl sice nedávno uzavřen, ale dosud je jeho malá část přístupná veřejnosti. Důl fungoval pro zajímavost celých sedm století.

Z přírodních památek je nutné zmínit Bělověžský prales na samém východě země, ale třeba také Mazurskou jezerní plošinu – ta nabízí hned tři tisíce jezer, ale i gotický hrad, kde žil a tvořil mistr Koperník.

 

Booking.com