Split - druhé největší město Chorvatska
Split je druhým největším městem dnešního Chorvatska hned po metropoli Záhřebu se zhruba sto osmdesáti tisíci obyvatel. Bohatá historie dalmatského centra se počíná už v době antiky, někdejší řecká kolonie se začíná rozrůstat a nabývat na významu hlavně ve čtvrtém století, kdy si zde císař Dioklecián postavil honosný „výměnek“ v mramorovém provedení.
Dlouhou dobu byli ve městě přítomni i Byzantinci nebo Benátčané, oba národy samozřejmě předaly Splitu něco ze své kultury a umění a při návštěvě je tak na co se těšit. Split byl i důležitým centrem chorvatské kultury a pozdějšího obrozeneckého hnutí, nejslavnějším místním rodákem byl spisovatel a filosof Marko Marulič.
V první řadě lze doporučit návštěvu zbytků Diokleciánova paláce, který je samozřejmě na seznamu UNESCO. Po smrti slavného císaře se sem nastěhoval prakticky celé tehdejší městské osazenstvo a i dnes zde žije na tři tisíce lidí. V paláci se nachází i trochu té egyptské výzdoby, tři a půl tisíce let staré žulové sfingy sem přivezl už Dioklecián, zubu času ale odolaly jen tři (nachází se na peristylu, u Jupiterova chrámu a třetí je v městském muzeu).
Dodnes se zachovaly hlavně hradby a obrovské sklepní prostory, kde najdeme řadu uměleckých galerií. Je ale možné také nahlédnout do Diokleciánova mauzolea, knihovny, Jupiterova chrámu nebo několika renesančních kostelíků. Ano, to vše skrývá tento obrovský komplex. A pro fanoušky série HBO Hra o trůny jedna malá informace – i tady se toto slavné sídlo točilo...
Mezi zajímavá místa se řadí i několik muzeí, která jsou zasvěcena hlavně archeologii, ale navštívit můžete i Muzeum města Splitu, kde je takřka všechno v jednom. Najdete zde i budovu Chorvatského národního divadla, podobně jako v Záhřebu (tato ale spatřila světlo světa již v roce 1893), za zmínku stojí i stará radnice nebo
Na výlet se můžete vydat na nedalekou vrchovinu Marjan, kde se skrývá i několik menších kostelíků. Podívat se ale můžete i do zhruba pětadvacet kilometrů vzdálené Omiše, kde sídlili dlouhá staletí nejlepší piráti z celého středomoří a dodnes zde stojí jejich pevnost – Mirabela.
A pokud byste snad rádi ve Splitu strávili klasickou týdenní dovolenou, je zde dostatek sportu i pláží, o to se vůbec nemusíte bát (a snad někdo ze známých dá k dobru své zážitky, pokud se zmíníte, že chcete jet napříště zrovna sem).
A jen tak pro zajímavost na závěr, dovolte prosím pár slov o sportu – ve Splitu se narodil i wimbledonský vítěz Goran Ivaniševič nebo bývalý úspěšný fotbalista Slaven Bilič. Ve městě to ostatně fotbalem přímo žije, místní Hajduk je silnou konkurencí Dinama Záhřeb nebo RNK Rijeka.
Marek Kos | 1.3.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
8,4°C
|
Předpověď počasí |