Hrad Čachtice
Při opevňování západní hranice Uherské říše byla budována série opevnění v okolí řeky Váh. Jedním z prvních budovaných hradů byly Čachtice. Hrad byl postaven ve 13. století na vápencovém vrchu, v místech, která již od pravěku byla osídlena. Už v roce 1273 prošel hrad první zatěžkávací zkouškou, kdy byl napaden českým králem Přemyslem Otakarem II., který jej vážně poškodil.
Centrum hradu bylo vybudováno na nejvyšším místě kopce, kde byl postaven palác, hranolová a podkovovitá věž. Ve 14. století byly k hradu připojovány další budovy. Na konci 14. století přechází hrad do majetku Stibora ze Stiboríc, který v této oblasti vlastní dalších 15 hradů. Z té doby pochází další palác a kaple. V roce 1436 přechází hrad do vlastnictví Michala Orsága a v rukou jeho potomků zůstává až do roku 1567, kdy umírá Krištof, poslední příslušník rodu. Hrad se stává majetkem krále. V období vlády Orságovců byl na hradě vězněn husitský velitel Jan Švehla, který byl na příkaz krále Matěje Korvína před hradem popraven.
V 16. století hrad prochází dalšími úpravami a tunelem je propojeno dolní nádvoří s renesančním nádvořím. Král Maxmilián I. v roce 1569 dává hrad do zástavy Uršule Kanižové. Její syn Ferenc se stává majitel až v roce 1602. V této době se začíná psát historie, která hrad smutně proslavila. Po smrti Ference dědí hrad jeho vdova Alžbeta Báthoryová. Příběh vraždící hradní paní ponechme na závěr.
V letech 1663 a 1664 v zemi řádilo turecké vojsko a vlastník hradu Ferenc Nádasdy hrad opravil a zabezpečil. Nádasdy se ovšem podílel na povstání proti Leopoldu I. a tak byl hrad zkonfiskován. Další roky sloužil hrad jako vojenská císařská pevnost.
Roku 1708 hrad dobyl František II. Rákosci, po čase se hrad znovu dostal do císařských rukou. V té době již hrad postupně pustnul a sloužil jako vězení. Dva požáry v 18. století hrad již definitivně zničily a zůstal opuštěn.
Bezesporu nejznámějším vlastníkem Čachtického hradu byla Alžbeta Báthoryová. Podle dochovaných dobových materiálů a spousty pověstí se Čachtická paní, jak je Alžbeta Báthoryová nazývána, dopustila řady vražd mladých dívek a žen. Koupání v jejich krvi mělo Čachtické paní zajistit, že bude stále mladá a krásná. Některé prameny tvrdí, že za čtvrt století zabila, až 650 žen, jiné prameny hovoří o 37 až 80. Toto je asi nejznámější pohled na život a činy Čachtické paní. Faktem, ale zůstává že grófka Báthoryová nikdy nebyla souzena a vzhledem k tomu, že vládla obrovským majetkem existují i teorie o spiknutí. Do jaké míry se jedná o skutečnost a co je legendou se dnes už asi jen stěží dozvíme.
Lidé mají rádi krvavé a strašidelné příběhy. Vzhledem k tomu, že Čachtická paní stále figuruje v Guinessově knize rekordů jako největší vražedkyně všech dob, je toto téma vděčným námětem pro spisovatele a filmaře. Zajímá-li vás sadistická verze tohoto příběhu, tak si přečtěte knihu Čachtická paní od Jožo Nižnánského. Zřejmě jiný pohled na tuto historickou postavu nabídne film Bathory (pracovní název), který v současné době připravuje Juraj Jakubisko. Tento historický velkofilm, který má být nejdražší v historii česko-slovenské kinematografie, bude uveden do kin v květnu 2007. Více o připravovaném tématu na stránkách www.jakubiskofilm.com.
Dneska je hrad i jeho okolí romantickým místem a v podhradí se dá bez problémů stanovat. Takže pokud máte hororové choutky a chcete strávit noc v místech, kde se odehrály desítky vražd, jsou Čachtice tím pravým místem. Ráno budete odměněni krásnou scenérií při východu slunce.
Jaroslav Hruška | 16.3.2007
Aktuální počasí v destinaci
|
5,2°C
|
Předpověď počasí |