Koloseum v Římě

Koloseum v Římě (Itálie)

Stavba, kterou zná snad úplně každý, a to nejen u nás nebo v Evropě, ale na celém světě. Vědět o tom, že je v Římě „nějaké Koloseum“, určitě patří k všeobecnému vzdělání. Ale proč vlastně bylo vystavěno a kdy? K čemu mělo sloužit? Určitě budeme mít jasněji, když si připomeneme slavné antické heslo – Chléb a hry – právě polovinu tohoto úsloví pomohlo plnými doušky naplňovat právě Koloseum. Šlo totiž o majestátní arénu pro sportovce – a nejen pro ně, samozřejmě.

Koloseum se neříkalo vždy, tento název se ujal až zhruba tři století po pádu římského impéria. Do té doby se mu říkalo jednoduše – Flaviánský amfiteátr – podle dynastie, která byla spojena s jeho stavbou. Ta započala v roce 72 n. l., na místě někdejšího paláce císaře Nerona a trvala dlouhých osm let. Výsledkem ale byla aréna, která by si v ničem nezadala (alespoň v multifunkčnosti) s moderními sportovními svatostánky. Konaly se tu gladiátorské turnaje, bitvy otroků s rozzuřenými zvířaty nebo i námořní bitvy – arénu šlo totiž v mžiku zaplavit hektolitry vody.

Vysoké skoro padesát metrů, vystavěno do tvaru elipsy s obvodem přes půl kilometru. A věřte nebo ne, mělo dokonce i takzvané velarium – jednoduše plachtu, která přihlížející fanoušky chránila před nepřízní počasí. Moderní a důmyslné, že? Aréna 76 na 46 metrů s patnácticentimetrovou vrstvou písku, do které se lépe vpíjela prolitá krev. Dva vchody, aby se tisícovky diváků nemačkaly už při vstupu – vešlo se sem celkem padesát tisíc diváků, desetina míst byla určena pro stání. Nesměli sem ale vejít například bývalí gladiátoři nebo hrobníci (?).

A co ještě v Římě navštívit? Nabízí se toho celkem hodně, například proslulý Vítězný oblouk či třeba takové náměstí Forum Romanum nebo Andělský hrad.

22.11.2016

Booking.com