Milánská sláva devatenáctého století aneb Galerie Viktora Emanuela II.

Nákupní Galerie Viktora Emanuela II. v Milánu (Lombardie - Itálie)
Nákupní Galerie Viktora Emanuela II. v Milánu (Lombardie - Itálie)

Vzpomínka na dobu, kdy se sjednocovalo pod Apeninami ve velkém! První z králů moderní Itálie, Viktor Emanuel II., dal své jméno unikátní stavbě, s jejímž návrhem se prezentoval Giuseppe Megnoni už v roce 1861. O šestnáct let později už bylo dokončeno a nejstarší z italských nákupních galerií zdobí Milán až dodnes. Symbol vlastenectví, který bychom hledali mezi slavným Dómem a La Scalou, si nemohl vybrat lepší lokalitu. Kromě slavných značek dnešní éry, o nichž už slyšel úplně každý, tady funguje už půl druhého století i proslulá kavárna Biffi.

Inspirací bylo několik dalších velkých staveb

Galerie Saint-Hubert v Bruselu, Passazh v Petrohradu nebo Gallerie Umberto I. v Neapoli, případně i stejná stavba v srdci Budapešti. To je jen několik předloh, které slouží stavitelům této milánské nádhery. Galleria Vittorio Emanuele II se sama stala obrazem pro pasáže v okolí Václaváku, co všichni důvěrně známe.

Čtyři patra a celkem přes dvanáct stovek místností. Nejde vždy jen o nákupy, zastavit se můžete v pěkných restauracích a kavárnách nebo se pokochat výhledem z balkonu. V nejvyšším z pater se dokonce i bydlí, i když bude jistě pravdou, že ceny bytových jednotek jsou asi naprosto mimo možnosti běžného smrtelníka. Protože se v Miláně konalo EXPO 2015, dočkala se budova v našem století nákladné rekonstrukce.

Symbolika sjednocené země je všude

V galerii na vás čekají nejen býk, jenž reprezentuje Turín, ale i tradiční florentská lilie, najdete i připomínku Říma. Proč to všechno? Stavba rostla v době, kdy Itálii ovládlo nadšení jednoty a bratrství všech regionů, takže mozaiky vzniklé v šedesátých letech minulého století jenom odrážejí dřívější celonárodní atmosféru. Symbolicky se tím odkazuje i na tři hlavní města nově vzniklého státu, neboť dokud nebyl Řím jeho součástí, byl hlavním městem také krátce Turín s Florencií.

 TIP   Více o sjednocení Itálie se dozvíte v našem článku "Sjednocení Itálie aneb výprava, která změnila celý svět".

Obří budova je snadno přístupná díky metru a vlastně také symbolicky propojuje Katedrálu Narození Panny Marie a operní scénu La Scala. Bohužel, střecha byla hodně poškozena během druhé světové války a jisté problémy se dostavily i během sedmdesátek, takže ještě štěstí, že v roce 2015 přišla větší rekonstrukce. Šperky, knihy, umění, ale také restaurace, bary a hotel, luxusní zboží na každém rohu, právě taková je v kostce nákupní galerie Viktora Emanuela II. v Miláně!

Stavitel se velkého dne nedožil

Bohužel, Galleria Vittorio Emanuele II se stala svému architektovi osudnou. Fiuseppe Mengoni, jenž ji stavěl mezi roky 1865 a 1877, kdy neustále prokazoval svůj talent, jen krátce před slavnostním otevřením utrpěl těžké zranění po pádu z lešení, a nakonec na jeho následky zemřel. Rodák z Fontanelice se nedožil ani padesátky, zanechal ale světu velké dílo. Jen dva dny poté měl král Viktor Emanuel naplánovanou tu slavnou událost, jíž žila celá Itálie.

Prada, Gucci, Louis Vuitton nebo Borsalino a mohli bychom pokračovat, samozřejmě se tady i dobře najíte a napijete, co hrdlo ráčí. Obchody s oblečením pro pány i dámy, kvalitní literatura, ale také umění a suvenýry. Vlastně není nad to pořídit pěkný dárek, že? Poprvé se tu v rámci evropských nákupních galerií dalo dohromady sklo s kovem, v roce 1865 šlo o převratnou architekturu, která brala návštěvníkům dech. Jestli chcete mít krásný výhled na město, nabízí se The Highline Milano, otevřené v roce 2015. Některé obchody mají dlouhou tradici, jako už zmíněné Biffi Caffé, založené v roce 1867 nebo Borsalino, obchod s klobouky, který začal v roce 1883. A malá noticka na závěr, pokud jde o památky ve městě, nezapomeňte ani na hrad rodiny Sforzů!

Booking.com