Krakov - polské královské město
Pokud jakýkoliv turista zavítá k naším severním sousedům, tak místem, které ze svého itineráře rozhodně nevynechá, je Krakov. Po 560 let byl hlavním městem Polského království. Je bezesporu nejkrásnějším a také nejzajímavějším městem Polska. Po zásluze je nejčastěji navštěvovanou turistickou atrakcí země. Krakov je skvěle dochované historické město. Jako jedno z mála polských velkých měst, možná snad i jako jediné, neutrpělo během 2. světové války vážnější škody. Staré město je zapsáno v UNESCO. Hlavní atrakci města je však rozsáhlý komplex královského hradu Wawel.
Královský hrad Wawel
Krakov byl založen někdy v 7. století. Leží k kotlině řeky Visly na strategické tzv. Jantarové stezce. V roce 1038 se stal hlavním městem království Piastovců. Piastovci byla polská královská dynastie, obdoba našich Přemyslovců. V 11. století byl vystavěn hrad Wawel. Základy centra s pravoúhlým půdorysem a centrálním náměstím dnešního města pocházejí z roku 1257, kdy bylo znovu vybudováno po vypálení Tatary. Zlaté časy městu nastaly za vlády Kazimíra Velikého. Založil tady univerzitu, po Praze druhou ve střední Evropě. Vrcholu Krakov dosáhla v 16. století. Tehdy byl středověký Wawel přebudován na rozsáhlý zámek. Jsou zde uloženy korunovační klenoty. Při prohlídce uvidíte sbírku bruselských tapisérií.
Wawel se vlastně nazývá kopec, na kterém se hrad nachází. Poutním místem u Wawelu je Dračí jeskyně. Podle legendy zabil král Krak sedmihlavého draka tak, že mu předhodil ovci naplněnou sírou. Drak měl po ní takovou žízeň, že skočil do řeky a vypil tolik vody, až pukl. Poté Krak založil na kopci město Krakov. Roku 1596 bylo hlavní město země přestěhováno do Varšavy, přesto Krakov zůstal nadále kulturním centrem, ale také místem královských korunovací i pohřbů, a to přesto, že královský dvůr již sídlil ve Varšavě. Škody město utrpělo během Švédského vpádu na konci 17. století. Po vypuknutí 2. světové války byly památky a cennosti města vydrancovány Němci, Krakov ale naštěstí zůstal ušetřen těžkých bojů i bombardování a tak zůstal jediným velkým polským městem, jehož starobylé centrum nebylo zničeno. Dnes je Krakov třetím největším polským městem po Varšavě a Lodzi.
Historické centrum Staré Město je poměrně kompaktní a vše je tady docela po ruce. Uprostřed je rozlehlé hlavní náměstí, jedno z největších středověkých náměstí v Evropě. V době naší návštěvy tady probíhal pestrý trh tradičních řemesel. Na rozdíl od podobných akcí u nás, tady jsme nenašli stánky s oblečením a další podobné krámy, ale skutečně zajímavé řemeslné výrobky. Stánky byly plné keramiky, proutěných košíků, dřevěných kuchyňských potřeb, tkaných, pletených a vyšívaných věcí, dokonce tady měli i nabídku tradičních krojů. Nedílnou součástí takové akce je občerstvení. V několika stáncích prodávali pro nás neznámou pochoutku – opečený sýr. Mimochodem nezapomeňte v Krakově ochutnat polské vafle, dělají je tady vynikající.
Přes náměstí jsme došli až ke komplexu hradu Wawel. Je to rozsáhlý areál zahrnující hrad, katedrálu a královské zahrady. Je to tady přeplněné turisty a v zahradě se fotí hned několik nevěst. Bohužel mají vyprodány lístky do interiérů, jelikož se jich každý den prodává jen určitý počet a vzhledem k turistické vytížeností je lepší je mít předem objednané. Můžete však navštívit katedrálu. V jejím podzemí jsou královské hrobky. Nahoru naopak můžete vyšplhat dřevěnými schodišti až k několika velkým zvonům.
Vstupné Poslední vstup 1 hodinu před koncem otevírací doby. Královský zámek Wawel: Reprezentační královské komnaty: 15 ZL / 8 ZL Soukromé královské komnaty: 20 ZL / 15 ZL Ostatní expozice: Korunní pokladnice a zbrojnice: 15 ZL / 8 ZL Orientální umění: 7 ZL / 4 ZL Výstava ztracený Wawel: 7 ZL / 4 ZL Královské zahrady: 5 ZL Dračí jeskyně: 3 ZL (Rok 2007)
Další zajímavá místa v blízkosti Krakova
Pokud cestujete v této oblasti máme pro vás další dva tipy pro návštěvu. Dospělé i děti jistě zaujme výprava do podzemí. Solný důl Wieliczka byl v provozu 700 let a je to neuvěřitelný labyrint chodeb a překvapivě velkých místností. Důl je nejstarším polským průmyslovým podnikem a je zařazen na seznam UNESCO.
Další místo, které figuruje na seznamu UNESCO, má temnou a děsivou minulost. V blízkosti Krakova můžete navštívit muzeum vybudované z koncentračního tábora Auschwitz v Osvětimi. Muzeum bylo vybudováno polskou vládou v roce 1947 jako připomínka obětem této továrny na zabíjení.
Irena Hrušková | 19.9.2007
Aktuální počasí v destinaci
|
1,5°C
|
Předpověď počasí |