Čtvrť Sultanahmet v historickém centru Istanbulu
Stejně jako každé velké město na světě je i turecký třináctimilionový Istanbul rozdělen na množství čtvrtí, z nichž některé jsou starobylejší a jiné září novotou. Pro turisty je pochopitelně přitažlivější historická část města, která nese stopy dějinných událostí, jež se zde odehrávaly před více než tisícovkou let.
Istanbulské staré město odpovídá vysněným představám každého turisty. Vězte, že na jeho důkladnější prohlídku vám zcela jistě nebude stačit jeden dva dny, zvláště pokud jste milovníci historie. V takovém případě tu můžete strávit i týdny, a stále bude co vidět. Některé památky jsou však natolik významné, že bychom je rozhodně neměli minout, pokud máte jen trochu času.
Staré město Sultanahmet je jimi doslova přeplněné. Nad centrálním náměstím v Sultanahmetu se majestátně tyčí dvě mešity, Hagia Sophia a Mešita sultána Ahmeta, známá spíše jako Modrá mešita. Prvně zmiňovaná je starší (vlastně jedna z nejstarších mešit na světě, pochází již ze šestého století – jako mešita však slouží až od patnáctého století). Dnes se již nejedná o sakrální stavbu, ale muzeum, zatímco Modrá mešita nadále slouží věřícím. Je to největší mešita v Istanbulu a její impozantnost podtrhuje zejména netradiční množství minaretů, kterých má hned šest (je potřeba si uvědomit, že klasická mešita má jeden až dva; nejvyšší počet – sedm – smí mít pouze mešit v Mekce).
Za jejím vznikem stojí sultán, jehož život skončil vinou nemoci dříve, než dovršil třicátý rok, Ahmet I. Jestliže vás zaujala osobnost tohoto panovníka, který stojí za rozhodnutím vystavět mešitu převyšující svou honosností dokonce proslulou Hagiu Sofiu, navštivte jeho hrobku v blízkosti mešity. Obě dech beroucí mešity jsou od sebe odděleny pomocí parku, jenž je zvláště vhodný k odpočinku především za horkých letních dní. Nebyli by to však Turci a jejich obchodnický duch, kdyby neumožnili turistům utratit nějaké peníze. Kromě bazaru se suvenýry v těsné blízkosti Modré mešity je možné navštívit muzeum koberců nebo muzeum mozaik z Velkého Paláce, které rozhodně stojí za to.
Žádný návštěvník starého města Sultanahmetu by neměl vynechat prohlídku paláce Topkapi, velkolepého sídla osmanských sultánů. Se stavbou se začalo krátce po dobytí křesťanské Konstantinopole a svému účelu sloužil palác až do roku 1839. Tehdy se sultáni postupně začali stěhovat do jiných rezidencí, takže Topkapi se svými čtyřmi nádvořími se postupně otevíralo veřejnosti. Lze si zde prohlédnout například klenotnici, palácové kuchyně, harém (který sestává z úctyhodného počtu 300 místností) či lázně.
Další zajímavosti o centru Istanbulu se dozvíte i v článku "Tři nejvýznamnější památky v Istanbulu".
Marek Kos | 10.11.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
11,5°C
|
Předpověď počasí |