Vltavská podkova štěstí - Smetanova vyhlídka

Smetanova vyhlídka (Česká republika)
Smetanova vyhlídka (Česká republika)

Smetana ocenil naši milovanou řeku ve své kompozici „Má vlast“. Pojďme se podívat na místo, kde se nechal inspirovat zvukem ticha a souznění přírodních kouzelných not. Naše národní řeka nese ve svých korytech minulost doby a nechá připlouvat budoucnost v našich srdcích.

Přístupnost autem

Vyhlídka je pěkným zastavením a zužitkováním pauzy, pokud jste delší dobu na cestě především na trase do Prahy nebo z Prahy. Pokud jedete z Prahy, tak jeďte tak zvaně „po staré“, přes Štechovice a poté směr Třebsín. Pokud jedete směrem do Prahy, pak se vydejte na Všetice, dále pořád po hlavní a na velké křižovatce se dejte doprava na Vysoký Újezd, kterým projedete stejně tak jako malebným Teletínem, kde si můžete při cestě zakoupit po domácku pečený chléb. V Krňanech se dáte doleva a těsně před Třebsínem zabočte opět doleva na polní cestu, kde můžete bezplatně nechat své auto. Na začátku Třebsína je obrovský šedivý hangár, který určitě upoutá vaši pozornost. Je to je filmový archiv.

Pěšky za 15 min

Z pole, kde jste zaparkovali auto, se vydejte nejlépe už po svých. Nemůžete zabloudit. Jděte po vyšlapané pěšině, která vede přes louku. Půjdete kolem několika chat, přes zavřenou závoru, aby k vyhlídce všichni nezačali jezdit autem. U vyhlídky jste za 15 min pohodovou chůzí. Posledních několik kroků lesnatou pěšinou k značce „Přírodní rezervace“ a po chvíli se před vámi rozevře impozantní pohled na vltavské serpentýnské představení.

Počasí jako na dlani

Smetanova vyhlídka je vhodná pro každou roční dobu a nenáročná i pro návštěvu méně fyzicky zdatných lidí. Dokonce je snadný i přístup s kočárkem. Na jaře se stromy blýskají svou čerstvou zelenkavou barvou. V letních měsících se paprsky slunce plně odrážejí na klidné vltavské hladině. Podzimní nádech barevné mozaiky stromů a plápolajících listů se skloubí s chladným vzduchem skal. A na zimu se vyhlídka oblékne do sněhově bílého kabátu s jemným vločkovým designem. Navštivte vyhlídku v každém ročním období, protože pokaždé vypadá úplně jinak.

Součást přírodní rezervace

Smetanova vyhlídka leží v přírodní rezervaci a nejen, že tu můžete pozorovat grandiózní východ a famózní západ slunce, ale i mnoho chráněných druhů živočichů i rostlin jako například útlé habry se siluetou vnadných ženských vnad. Z myšlenek mě vyruší orel, který krouží nad esovitou zatáčkou Vltavy. S každým rozpětím křídel víří vzduch nad vltavskou hladinou a mě odpoutává od myšlenek. Kolem nohy mi po chvíli proběhne ještěrka zelenkavá, která se jistě vyhřívala na oblém kameni.

Osada Ztracenka

Naproti vyhlídce leží tolik známá Ztracenka. První trampská osada, která se považuje místo vzniku trampingu. Osada jako taková byla zatopena Svatojánskými proudy, ale celá se nechala zrenovovat, aby nezanikly její trampské kořeny. Uprostřed osady plápolá oheň a slyším kytaru s trampským zpěvem, který doléhá až ke mně. Dokonce je vidět i totem na Mravenčí skále, který střeží Ztracenku před dalším neštěstím. Držme palce, ať už žádné nepřijde.

Grandióznost chvíle

Vyhlídka vznikla roku 1974 k 150. výročí narození Bedřicha Smetany. Panoramatický výhled na osadu Ztracenku, Štěchovickou přehradu, lesnaté porosty i esovitou Vltavu se nedá k ničemu přirovnat. Je to prostě zážitek, který si každý musí prožít na vlastní oči, aby pochopil, o co nepřijít. A tak si tu chvíli vychutnejte, stojí za to.

Booking.com