Austrálie, skvělé víno, tisíce klokanů a magický Uluru
Tam u Protinožců, jak se říká. Austrálie je šestou největší zemí světa, kde žije ale jen pětadvacet milionů obyvatel. Zalidnění je tedy až na většinu pobřežních oblastí hodně malé, ale o to víc si turisté vychutnají místní nedotčenou přírodu. Není to totiž jen opera v Sydney, kvůli které se jezdí na dovolenou do Austrálie. Domluvíte se v naprostém pořádku anglicky, země je velice bezpečná a poklidná, najdete tu pouště, tropické i subtropické podnebí a rozsáhlé travnaté oblasti. Prostě od všeho něco…
Obecně málo srážek, ale také tropické deštné lesy
Austrálie je zemí mnoha rozdílů, poznáte to už pár dní po příjezdu. Zdejší fauna a flora je ale unikátní, více než dvě pětiny rostlin a zvířat jsou unikátem, který najdeme na jiných kontinentech jen v ZOO. Pes Dingo, koala, klokan nebo ježura, ale také pták emu. Dříve zde žil dokonce i vzácný vakovlk, jenž už bohužel vyhynul. Z rostlin je tu nejčastějším eukalyptus, jehož listy se živí právě ony nadmíru roztomilé koaly.
Nejsušší kontinent světa, i takové označení by si zasloužila Austrálie – a je pravdivé, byť vyvolává trochu negativní asociace. Přírody je tu ale přesto víc než dost, Velký bariérový útes jistě zná každý, i když je dost dobře možné, že tu za pár generací už žádný nebude. Australská poušť rozhodně není všude, protože v tomto koutě světa se pěstuje vinná réva. A dlužno podotknout, že mimořádně úspěšně, protože australské víno má podobně jako to z Nového Zélandu skutečně skvělou pověst po celém světě.
Přírodou vytvořeným monumentům dominuje bájné Uluru
Pokud vyrazíte na poznávací zájezd do Austrálie, tak toto si nenechte ujít. Je skoro v geografickém středu země. Největší monolit světa, jenž nese název nejen Uluru, ale také poněkud údernější Ayers Rock. První Evropané jej našli ve druhé polovině devatenáctého století, domorodci z kmene Anangů jej znají mnohem déle a má pro ně silný náboženský význam. Není také divu, je totiž více než tři sta metrů nad okolním terénem, celkově se pne do výše 863 metrů nad mořem. Pískovcový monolit Uluru je tu už půl miliardy let a když zapadá slunce, hraje všemi barvami.
Hlavním městem Austrálie je sice maličká Canberra, ale mnohem známější města jsou nedaleké Melbourne nebo třeba Sydney, kde se v roce 2000 konala letní olympiáda. Žije tu přes pět milionů lidí, v okolí je řada národních parků a budovu zdejší opery zná doslova celý svět. Jde o metropoli Nového jižního Walesu, okořeněné špetkou britské koloniální architektury, ale také dokonale moderní infrastrukturou. Jistě pak není divu, že právě Sydney je jedním z nejdražších měst na světě pro život, tomu odpovídají i příjmy místních obyvatel. Když se budete chtít rozhlédnout po přístavu nebo vidět město jako na dlani, nabízí se výstup na třísetmetrovou Sydney Tower.
Marek Kos | 30.12.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
33,7°C
|
Předpověď počasí |