Palermo

Palermo (Itálie)

Snad nejslavnější sicilské město, v němž začal symbolicky boj za osvobození a sjednocení Itálie. Historie tu už ale proudila mnohem dřív, centrum někdejšího řeckého osídlení si postupně podmanili Římané nebo Arabové, později také Byzantinci nebo Aragonci. Snad i proto je zde směsice různých kulturních vlivů, což dává městu skutečně zajímavý nádech. Řecko i římskokatolickou architekturu doplňují islámské prvky, Palermo je po zásluze zapsáno na seznam UNESCO. Takže co lze v pátém největším městě moderní Itálie obdivovat?

Kdo nebyl v Palermu, jako by snad ani nebyl na Sicílii. Do Afriky je tu co by kamenem dohodil, atmosféru dokresluje pestrá směsice sakrálních staveb. Číslem jedna je určitě kostel San Giovanni degli Eremiti s orientálně zdobenými kupolemi a křížovou chodbou. Sedmisettisícové město ale zdobí třeba také katedrála Santa Vergine Maria Assunta, vystavěná zde ve dvanáctém století normanskými podmaniteli. V centru města je hodně velký pohyb, ale nečekejte tu davy turistů, to se spíše místní neustále procházejí tam i zpět po proslulé Via Roma.

Dominantou Palerma je také Královský palác, v němž jsou pohřbeni třeba Fridrich II. nebo normanský panovník Roger II. Na místě někdejší arabské pevnosti se Palazzo Reale stal centrem dvora, který byl kulturně tolerantní a zabezpečil tím rozkvět celého malého království. A dovolte také malou zajímavost, v Palermu najdeme Teatro Massimo – a přesně jako odpovídá název – jde o největší divadelní scénu Itálie. Zrodila se na konci devatenáctého věku v ryze neoklasicistním duchu, svého času tu vystupoval i proslulý Enrico Caruso.

Samozřejmě, když se řekne Itálie, nelze nezmínit i Řím a Neapol, kterážto města jsou větší než Palermo. Ale proč se nevydat do historického centra Messiny?

29.9.2019

Booking.com