Zvyky, svátky a tradice na Sicílii

Sicílie (Itálie)
Sicílie (Itálie)

O Sicílii jste si zde mohli už mnohé přečíst. Ať už to bylo o samotné Sicílii, jejím hlavním městě Palermu, nebo o zdejší kuchyni.

V tomto článku se můžete dozvědět o místních tradicích, způsobu života sicilské rodiny, povaze sicilských občanů, nebo jaké se během celého roku slaví svátky.

Dva důležité fakty o Sicilianech

Prvním důležitým faktem je to, že se zdejší obyvatelé považují za Siciliany, nikoliv za Italy. 

Druhý důležitý fakt je zdejší mísení národů. To zde probíhalo už v minulosti a probíhá zde dodnes. V ulicích větších měst, převážně hlavního města Palerma, se pohybuje mnoho osob, kteří nejsou původní obyvatelé Sicílie. Ti mají tedy jinou víru, vyznání, zvyky a tradice. V tomto článku se ovšem budeme bavit o původních obyvatelích tohoto krásného ostrova, tedy o Sicilianech.

Obecně lze ovšem říct, že jsou Siciliané velmi temperamentní, emotivní, pohostinní, společenští, přátelští, vstřícní, vášniví a žárliví.

Siciliané a rodina

Pro zdejší obyvatelé je rodina svatá. Většina obchodů, restaurací a jiných služeb je přes polední hodiny uzavřena. To je především z toho důvodu, že pracující chtějí tuto část dne trávit se svojí rodinou. Společný oběd u jednoho stolu je pro ně důležitou částí dne.

O rodinné vztahy pečují a rozpory v rodinách jsou zde minimální. Děti ke svým rodičům vzhlíží a respektují je. Vnímají je jako přirozenou autoritu.

Rádi pořádají rodinné sešlosti, při kterých se utužují rodinné vazby. Během takovýchto oslav se rádi baví až do pozdních nočních hodin.

Typický Sicilian

Typický Sicilian miluje svoji rodinu nade vše, rád si dopřává dobré jídlo a divoká krev proudící v jeho žilách se opravdu nezapře.

Vnímání času je pro ně relativní. Zpoždění několik desítek minut je vlastně “povinnost”. Pokud tedy někam přijdete včas, je všem velmi rychle jasné, že jste turista.

Čas je příliš netlačí a vlastně ani za ničím nespěchají. Nesnaží se vydělávat velké obnosy peněz a za ně si kupovat drahá auta a luxusní domy. Netouží po rozsáhlém majetku a vysokých cifrách na bankovních účtech. Svůj čas raději tráví s rodinou. Užívají si každodenní život.

Ženy jsou zde převážně v domácnostech a pečují o děti a chod rodiny. Do zaměstnání chodí převážně mladé dívky, které ještě nemají rodiny, nebo naopak starší dámy, které už nemají děti doma.

Citlivým tématem pro každého Siciliana je mafie. My ji máme se Sicílií spojenou převážně díky filmům a knihám. O jejím zdejším fungování by se dal napsat hodně dlouhý článek. Obyčejný turista se s ní ovšem nesetká. Původní obyvatelé tohoto ostrova o ní příliš vyprávět nechtějí. Připouštějí ten fakt, že je nedílnou součástí jejich života, ale zbytečně o ní ovšem nevypráví.

Zajímavostí je i to, že se zde na tvář nelíbají pouze ženy, ale i muži. Celkově jsou zde k sobě lidé velmi kontaktní. Chytají se za ramena, líbají a objímají.

Státní svátky a oslavy na Sicílii

Většina svátku má na Sicílii náboženský původ. Velká část obyvatel se hlásí ke křesťanství.

Oslavy zde bývají velmi pestré, hlasité a živelné. Skoro každý den se najde důvod k nějakým oslavám.

Mezi ty nejzáživnější oslavy se řadí rozmanité a barvité oslavy doprovázené průvodem alegorických vozů. Těmto oslavám za říká tzv. Carnevale. Jedná se o období na přelomu února a března. Oslavuje se začátek půstu, tedy dočasná pauza v konzumaci masa. Pokud v tomto období na Sicílii budete, určitě si nenechte tyto oslavy ujít a zavítejte do města Sciacca na jihu Sicílie. V tomto městě jsou průvody opravdu úchvatné.

Dalším hojně oslavovaným svátkem jsou Velikonoce. V tu dobu lze v ulicích měst spatřit různé průvody s náboženskou tématikou. Dokonce zde lze vidět i samotné ukřižování Ježíše Krista. Tento proces doprovází hlasitá a dynamická hudba. Je to opravdu velmi emotivní a silný zážitek.

Co se týče hlavního města Palerma, tak jsou potřeba také zmínit dva první týdny v červenci. Ty jsou plné oslav, večírků, hudby a ohňostrojů. Jsou uspořádány na počest Rozáílie (patronky města). Ta měla v první polovině sedmnáctého století stát za koncem velké morové epidemie v Palermu. Tyto oslavy nesou název právě podle Rozálie. Jedná se tedy o Festa di Santa Rosalia.

Dokonce zde probíhají oslavy, ve kterých se volí král kuskusu. Každým rokem v září se na Sicílii setká mnoho kuchařů z celého světa a ti poté soutěží o titul nejlepšího kuskusového kuchaře.

Seznam svátků

 • leden - Nový rok
 • leden - Tři králové
 • Velikonoce
 • duben - Den osvobození
 • květen - Svátek práce
 • červen - Den republiky
 • srpen - Nanebevzetí Panny Marie
 • listopad - Den všech svatých
 • prosince - Neposkvrněné početí Panny Marie
 • prosince - Boží hod vánoční
 • prosince - Svátek svatého Štěpána

Dá se tedy říct, že na Sicílii mají většinou svátků podobných, jako máme my. Oslavy a různé tradice se ovšem velmi liší. Jejich jižanský temperament a chuť k životu se zkrátka nezapře.

Booking.com