Lichtenštejnsko

Hrad ve Vaduzu (Lichtenštejnsko)
Hrad ve Vaduzu (Lichtenštejnsko)

Lichtenštejnsko nebo také Lichtenštejnské knížectví je jeden z nejmenších států světa, ale přitom je to země, která má jedno z největších HDI (index lidského rozvoje) na světě. Sousedí se Švýcarskem a Rakouskem a je obklopeno Alpami. Lichtenštejnsko společně se Švýcarskem není součástí evropské unie, ale nachází se v Schengenském prostoru, takže se dá do země vycestovat pouze na občanský průkaz.

Lichtenštejnsko je poněkud bohatý stát, podle HNP (hrubý národní produkt) je  na světě. Najdete zde luxusní vily, byty, obchody s drahými hodinkami, oblečením apod.

Hlavním městem Lichtenštejnska je Vaduz, ve kterém žije okolo pět tisíc obyvatel, a tam se právě dnes vydáme. Jelikož Vaduz velikostně odpovídá malému městečku, moc lidí zde nepotkáte. Největší dominantou tohoto města je hrad Vaduz, nebo dříve nazývaný Hohenliechtenstein, který je sídlem knížecí rodiny, takže je bohužel veřejnosti nepřístupný. Hrad se nachází na skále, z níž je krásný výhled na celý Vaduz. I přesto, že je hrad nepřístupný, rozhodně si udělejte výlet k němu nahoru, abyste mohli spatřit vrcholky Alp, pod nimiž se město nachází. Od hradu budeme mít v podstatě město na dlani.

Když ve Vaduzu budete, navštivte katedrálu sv. Florina, která se nachází hned na hlavním náměstí. Katedrála je postavená v neogotickém stylu a pochází z roku 1874. Vstup je zdarma a tak rozhodně nezapomeňte nakouknout dovnitř. Nevynechejte pohled i na vládní palác, který se nachází na náměstí hned vedle katedrály.

Na náměstí naleznete také hudební školu, u níž se nachází památník skladatele Josefa Gabriela Rheinbergera. Tento skladatel se ve Vaduzu narodil a již v sedmi letech hrál na varhany právě v katedrále sv. Floriana. O rok později už psal svoje vlastní skladby a později byl přijat na konzervatoř v Mnichově, kde také do své smrti žil. Tento skladatel se dokonce učil u Philippa Schmutzera, který pocházel z Čech. Ve Vaduzu je také k vidění skladatelům rodný dům.

I v Lichtenštejnsku mají rádi umění, nachází se zde Kunstmuzuem neboli muzeum moderního umění, ale také Nationalmuseum což je zemské muzeum, kde najdete výstavu archeologie, starého umění nebo také přírodovědeckou expozici. Ve Vaduzu se dá navštívit i například Poštovní muzeum, kde jsou vystaveny lichtenštejnské i světové poštovní známky.

Ačkoli je Vaduz hlavním městem, největším městem je Schaan, které se nachází zhruba 2 km od Vaduzu. I Schaan má rozhodně co nabídnout, nachází se zde například kostel sv. Vavřince, který byl postaven v roce 1893, nebo kostel sv. Petra. Navštívit můžete i radnici a muzeum, které dříve sloužilo jako škola. Známý je například i klášter sv. Alžběty, který svým vzhledem rozhodně nepřipomíná klášter, ale spíše školu. Je to z toho důvodu, že dříve tento klášter skutečně sloužil jako dívčí gymnázium.

I přesto, že Lichtenštejnsko nenabízí tolik památek, rozhodně za navštívení stojí. Kdo by se přece nechtěl podívat na jeden z nejmenších a nejbohatších států světa.

Booking.com