Pomáhat, pokud se nás katastrofa netýká, je uměním

Zemětřesení na Taiwanu
Zemětřesení na Taiwanu

Pomáhat, pokud se nás katastrofa netýká, je uměním…” aneb jaké je to žít na místě, kde je zemětřesení skoro každodenní záležitostí?

Ostrov Taiwan leží na rozhraní dvou litosférických desek. Proto častá zemětřesení zde nejsou neobvyklá. Koneckonců, je to právě zlomová linie mezi Filipínskou a Eurasijskou deskou, která nejenže způsobuje „otřesy země“, ale také před mnoha lety vytvořila tyčící se horské krajiny, jež dnes lákají na ostrov ve východní Asii turisty a cestovatele z celého světa. Ačkoliv nám mohou tyto přírodní reakce způsobovat obavy, pro místní se zemětřesení stalo běžnou součástí jejich životů, avšak do určité míry. Dovolte mi v tomto článku přiblížit událost posledních měsíců, která do značné míry otřásla nemalou část celého světa. A zároveň v kontextu ničivého zemětřesení představit příklad humanitární pomoci ze strany skupiny mladých talentovaných studentů, kteří se rozhodli pomoci v jedné ze zasažených oblastí.

18. září zemětřesení až o síle 6,8 stupňů Richterovy stupnice

18. září zasáhlo ostrov zemětřesení až o síle 6,8 stupňů Richterovy stupnice, uvedl tchajwanský ústřední meteorologický úřad. Největší otřesy se odehrály v regionu Taitung (čínsky: 臺東) na jihovýchodě ostrova. Jeden člověk po tom, co se na něj sesunulo venkovní zařízení, zemřel. 79 lidí bylo zraněno. Ve městě Dongli (čínsky: 東里) v regionu Hualien (čínsky: 花蓮) se zřítila střecha vlakového nádraží. Ve stejném regionu vykolejil vlak. Vlivem otřesů se zřítili některé mosty. Školy kvůli poškození se musely dočasně uzavřít. Na některých místech byla přerušena dodávka elektrického proudu a vody. Japonská meteorologická agentura vydala varování před tsunami pro některé jižní ostrovy země ležící východně od ostrova. Později byla tato výstraha zrušena, aniž by k nějaké ničivé vlně došlo.

Historie se opakuje

Jedno z nejničivějších zemětřesení v taiwanské historii se odehrálo 21. září v roce 1999. V tomto období o život přišlo přibližně 2400 obyvatel a na 10 000 jich bylo zraněno. Síla hlavního otřesu se tehdy pohybovala okolo 7,7 stupňů Richterovy stupnice. Až 100 000 lidí přišlo o střechu nad hlavou, okolo 10 000 budov bylo nenávratně poškozeno a 7500 částečně. V návaznosti na datum události, se mnoho místních obávalo, zda se historie nebude opakovat. Proto, ačkoliv nejsilnější otřes se odehrál již 18. září, lidé vyčkávali na to, zda nedojde k dalším otřesům o tři dny později stejně jako v roce 1999.

Mobilizace místních do nejvíce poškozených oblastí

Nejvíce postiženými místy se staly oblasti měst Taitung a Hualien na východě až jihovýchodě ostrova. V průběhu těchto dnů došlo k mobilizaci místních obyvatel, kteří po skupinách vyjížděli do zasažených oblastí, aby mohli být nápomocní v případné pomoci. Příklad jedné takové přišel ze strany studentských dobrovolníků z univerzit TCUST (Univerzita Tzu Chi of Science and Technology) a TCU (Univerzita Tzu Chi) z města Hualien. Skupina mladých studentů a studentek, kteří jsou součástí asociace Tzu Ching (čínsky: 慈青), zorganizovala zájezd na pomoc jedné z místních základních škol, jež se kvůli otřesům a následným ničivým důsledkům musela uzavřít (pozn. Tzu Ching je mládežnická organizace úzce spjatá s místní charitativní organizací, která se snaží ve studentech kultivovat ve smyslu altruistického chování v průběhu jejich studijních let).

Mimo této školy došlo na Taiwanu odhadem k poškození u přibližně 600 školních budov, včetně 90 v hlavním městě. „Jsem hrdá na svůj Tzu Ching tým, ale i na ostatní studenty, kteří se jen tak ve svém volném čase rozhodli této nápomocné akce zúčastnit…náš jediný cíl byl zařídit, aby se děti mohly zase vrátit v poklidu do školy. A to se nám myslím velmi dobře podařilo…”, sděluje studentka Nicole, prezidentka studentského klubu Tzu Ching.

Po oznámení ničivých důsledků zemětřesení a informace o nutnosti zorganizovat akci tohoto typu, se během pár hodin, za pomocí sociálních sítí, podařilo sehnat více než 30 vysokoškolských studentů, kteří instantně potvrdili svou účast.

„To je síla naší skupiny, sami jsme pouhými mravenci v mraveništi, ale společně dokážeme skutečné a nápomocné věci. Bylo mi jasné, že jsme schopni pomoc i tak velké instituci jakou ona škola…”, vypráví studentka Moon, která se akce taktéž zúčastnila. „V našem prostředí nám bohužel dobrovolníci postupně stárnou, tyto nezištné činy mohou dopomoc mladé generaci převzít odpovědnost… je důležité, abychom v sobě pěstovali tyto tendence. Být nápomocný, i když se nás katastrofa nedotýká, je uměním. A naše skupina byla a je přesně taková… v průběhu zemětřesení jsme byli těmi, kteří byli v bezpečí, a i přesto jsme zorganizovali tuto aktivitu,” dodává svůj pohled student Bai Han.

V průběhu pár hodin se podařilo uklidit zasaženou základní školu Wu-jiang nacházející se v oblasti Yuli (čínsky: 玉里) mezi městy Hualien a Taitung. Studenti odstranili zničený nábytek, dokázali dát do pořádku popadané školní potřeby, učebnice, pracovní pomůcky pro učitele nebo zkontrolovat místní výpočetní techniku. Ředitel místní školy vděčně prohlásil, že jakmile se jeho děti vrátí do školních lavic, bude jim preferovat, že to byli právě místní studenti, kteří se postarali o to, aby zase mohla začít školní docházka. „Došlo mi, když jsem viděla ony škody, jak málo stačí k tomu, aby mohlo dojít ke katastrofě. Nikdy jsem si nemyslela, že v průběhu mého života může dojít k tak obrovskému protiútoku ze strany přírody…”, odpovídá na otázku, jak se cítila, když se dozvěděla o tomto zemětřesení a jeho škodách studentka Kai.

Podle taiwanského centrálního seismologického centra je na Taiwanu ročně okolo 2000 otřesů půdy. Pokud se optáte místních zda se dá na tyto výkyvy přírody zvyknout, ve většině případů Vám potvrdí, že ano. Avšak, na co se zvyknout nedá, jsou ničivé důsledky, které ve mnoha případech čítají i lidské životy. Místní lidská solidarita mi na svých cestách připomněla reakci obyvatel na události z minulého roku po tornádu na jihu naší země. K dnešnímu dni, přibližně měsíc po katastrofě, ještě stále zasahují desítky dobrovolníků, aby se podařilo vrátit oblast do původního stavu a místní obyvatelé, aby zase mohli žít spokojený život tak jako před zemětřesením. Mnohokrát děkuji studentům dobrovolníkům za veškeré odpovědi a za jejich nezištnou obětavost, kterou prokázali v čase, kdy vlastně vůbec nemuseli.

Zdroje:
918強震》教育部最新統計 594校災損估1億2728萬
15. What is the frequency of earthquake occurrence in Taiwan?
Earthquakes in Taiwan
Tzu Chi Brings Peace of Mind to Those Hit by Earthquake

Booking.com