Mexico City - jedno z největších měst světa

Mexico City (Mexiko)
Mexico City (Mexiko)

Mexiko City, nebo též španělsky Ciudad de México, je městem, kde žije více než devět milionů lidí (v aglomeraci dvojnásobek). Za jeho vznikem stojí vlastně španělští dobyvatelé, kteří srovnali se zemí původní aztéckou metropoli Tenochtitlán a na troskách postavili začátkem šestnáctého století budoucí centrum mexického státu. Problémem města je vysoká hustota zalidnění, místy nefungující doprava a obrovské sociální rozdíly. Nicméně, kdo chce vidět místní památky, nesmí jej tohle upozornění odradit, protože rozhodně tu je na co se dívat. Začněme třeba u historického centra města, které se může hrdě řadit na seznam UNESCO. Totiž, nejpůvodnější oblastí celého Mexika je Plaza de la Constitucion (či jak říkají místní Zócalo), neboli Náměstí republiky, které patří k největším na světě. Odkazem na někdejší aztéckou minulost tohoto místa je Templo Mayor, který kdys sloužil indiánům jako svatyně a dnes je cele přístupný veřejnosti.

Mexico City (Mexiko)

Sakrální architektura v Mexico City je ale reprezentována ještě jedním skvostem, tím je Catedral Metropolitana, která je největší svého druhu ve střední Americe. Jeden ze symbolů moderního Mexika se začal stavět v roce 1573, definitivně dokončen byl teprve na začátku devatenáctého století. Zapomenout pak nesmíme ani na chrám Panny Marie Guadalupské, který je vlastně jedním z nejnavštěvovanějších (a současně nejmodernějších) poutních míst světa. Vejde se sem najednou až deset tisíc věřících, jen si představte tu atmosféru všude kolem. V Mexico City se symbolicky nacházejí i dvě největší muzea v zemi – je to Muzeum národního umění a Palác krásných umění. Zde se nachází spoustu zajímavých sbírek z historie (nejen) Mexika. Zajímavý je i Prezidentský palác, který si tu kdysi nechal postavit Hernán Cortés na troskách někdejšího sídla aztéckého panovníka Montezumy.

Mexico City (Mexiko)

K velkému městu patří i opravdu velký park – a Bosque de Chapultepec tuto definici rozhodně splňuje. V parku se nachází i poměrně rozsáhlá zoologická zahrada, kde můžete obdivovat místní pandy a navíc nezaplatíte za vstup ani jediné pesos. Je tu ale i zábavní park, který je přeplněný hlavně o místních volných dnech. Obecně, co se týče cestování v tomto velkoměstě, zapomeňte na pěší turistiku. To byste se asi nikam nedostali, autem to bude stejná potíž. Naštěstí je tu spolehlivý systém MHD, která je i poměrně levná. Nelekejte se ani nadmořské výšky nad hranicí 2000 metrů, ve které se toto město nachází – horší to bude jen se smogem, který je tu takřka všude, ale s tím se musí počítat snad v každém větším městě. Pokud jste už dobře zvyklí na evropská velkoměsta, tak tady to bude chtít ještě přeřadit na trochu jiný level. Pokud se zajímáte o moderní umění, neměli byste v Mexico City vynechat čtvrť Coyoacán, která láká k návštěvě muzea zasvěceného největší mexické malířce Fridě Kahlo. Romantický výlet na loďkách si můžete dopřát ve čtvrti Xochimilco, místní pramice jsou uzpůsobené takřka k restauračnímu posezení a snadno si lze sjednat i trochu té hudby.

Mexico City (Mexiko)

Jednou z nejdelších ulic v celé Latinské Americe je Paseo de la Reforma. Takřka čtyřkilometrová promenáda a mrakodrap, který se pne do výše celých 182 metrů (a lze i vystoupit na jeho balkón), co si víc přát? Velkou perlou místní architektury, pro některé kontroverzní stavbou, je místní knihovna José Vasconcelos. Tu si zevnitř neprohlédnete, právě se totiž opravuje, ale rozloha 38 tisíc metrů čtverečních je opravdu úctyhodná. A kam v Mexiku vyrazit dál? Nabízí se města jako Oaxaca nebo Puebla, fanoušci Jeana Paula Belmonda by neměli vynechat návštěvu Acapulca. Stejně tak je lákavou možností třeba podívat se do někdejší mayské metropole Chichén Itzá.

Booking.com